SMTWTFS
12
458910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Elisa Muliere: Moje vize

4. 11. 2020

 

Italská vizuální umělkyně Elisa Muliere, jež participuje na výstavě Vize obrazu, odpovídá v interview na otázky týkající se aktuální výstavy, obecné situace, svých inspirací a východisek v tvorbě.

Čti více

Daniel Hanzlík – online rozhovor

1. 11. 2020

 

Online rozhovor, který povede Kateřina Palešníková (Dům umění Ústí nad Labem) s Danielem Hanzlíkem.

Povídat si budou nejen o výstavě Vize obrazu, kde je prezentována jeho video-performance z Keni, ale také o tom, jak vnímá snahy o přesun kultury do online prostředí a možných alternativách a jejich fungování.

Čti více

Poezie na kolečkách: Evropská poezie v českých překladech

29. 10. 2020 / ONLINE

 

Projekt „Poezie na kolečkách“ vznikl z iniciativy Zastoupení Evropské komise v České republice a sdružení evropských kulturních institutů EUNIC. Jeho cílem je zpřístupnit evropskou poezii v českých regionech. 

Projekt představí laureát ceny Magnesia Litera z roku 2012 Radek Fridrich a těšit se můžete především na vybrané ukázky od evropských autorů, které vám přečte.

Událost se uskuteční online prostřednictvím platformy YouTube, kde se k ní můžete 29. 10. 2020 v 17:00 hodin přidat svým zhlédnutím.

Čti více

ZAVŘENO

Vážení návštěvníci Domu umění Ústí nad Labem,

s ohledem na aktuální zhoršení epidemiologické situace, nouzový stav a trvající opatření vlády ČR jsme nuceni Dům umění od úterý 13. 10. do úterý 3. 11. 2020 pro veřejnost uzavřít.

Sledujte nás však nadále online na Facebooku, Instagramu,  prohlédněte si videa související s výstavami na YouTube, poslechněte si nějakou z realizovaných diskuzí na Soundcloudu.

O dalším vývoji vás budeme informovat. Během následujících dnů se budeme snažit vám na zmíněných platformách alespoň část našeho programu zprostředkovat online, aby jste o něj nepřišli a přitom ho mohli sledovat v bezpečí vašich domovů, než se budeme moci opět vídat v galerii. Do té doby vám přejeme především hodně zdraví! .

Děkujeme za pochopení.

Čti více

Vize obrazu

Kurátorka: Adéla Machová
24. 9. — 4. 11. 2020

 

Vernisáž proběhne 23. 9. 2020 od 18:00 hodin.

Od 16:30 hodin se můžete těšit na komentovanou prohlídku s kurátorkou výstavy. Vzhledem k aktuálním hygienickým opatřením se bude komentovaná prohlídka konat v maximálním množství 10 osob. Ve vnitřních prostorách galerie mějte prosím roušky čí jinak zakrytá ústa a nos. Děkujeme za pochopení.

Vystavující: Daniel Hanzlík (ČR), Małgorzata Szymankiewicz (POL), Elisa Muliere (ITA), Kitso Lynn Lelliott (JAR), Brian Wekesa (KEN), Aniela Wesoły (POL)

Výstava Vize obrazu přibližuje perspektivu vnímání uměleckého díla a odkazuje k nezbytné aktivizaci vlastní mysli, kdy se z pouhého dívání se na zobrazované (angl. „image“), stává viděné. Přijměte jako divák roli čtenáře vizuálního vyprávění. Nebojte se tzv. nahlédnout za rám obrazu, prozkoumat prostředí, ve kterém je dílo prezentováno, zajímat se o autorovy inspirace, kontext vzniku díla a v neposlední řadě převést myšlenky, fantazie a představy do slov, která nám pomůžou rozkrýt obsah a význam ukrytý v uměleckém díle.
Zobrazované v podobě obrazů světa, určitých situací, emocí i snů hovoří jazykem, který mu pomocí vizuálních znaků, symboliky, linií a barev připravil a daroval autor, čímž vytvořil dílo jako nositele myšlenky – sdělení. Co se skrývá v zobrazovaném? A jaké představy (vize) přináší naše zkušenost?

Výstava otevírá divákovi pohled na dva specifické tvůrčí přístupy v současném umění a neklade si za cíl představit celou škálu možností, naopak staví na jednoduchém principu jejich vzájemné rozlišnosti a osobní kurátorské zkušenosti ze zahraničních stáží (v letech 2017-2019). Představuje abstraktní tvorbu (Elisa Muliere, Małgorzata Szymankiewicz, Aniela Wesoły) typickou svou nepředmětností, poetikou poetikou i využitím výrazových prostředků barev, linií a struktur, a konceptuální umění (Daniel Hanzlík, Kitso Lynn Lelliott, Brian Wekesa) pracující s obrazovým symbolem jako nositelem myšlenky a věnující se různým kulturně-společenským tématům.

Kurátorský výběr vystavujících umělců spojuje jednak práce s vizuálními znaky a obrazovou symbolikou jako prvkem odkazujícím na imaginativní příběh, ale také jejich autorské očekávání od samotného diváka, kterého vnímají jako nezbytného pozorovatele a důležitý element v procesu „čtení obrazu“ během prezentace díla. Vystavující autoři z různých úhlů pohledu rozostřují či kritizují povahu skutečnosti, které nejdříve naslouchají, hledají rytmus, objevují tempo a nechávají danou skutečnost nově dýchat.

tisková zpráva 

→ pozvánka 

plakát

leaflet

Kurátorský výstavní projekt vznikl v rámci mezinárodního výzkumného projektu TICASS – Technologies of Imagining in Communication, Art and Social Sciencies (Technologie zobrazování v komunikaci, umění a sociálních vědách) podpořeného z programu EU HORIZON 2020 (www.ticass.eu).

 

Čti více

Jan C. Löbl – Looking for 20´

Kurátorka: Adéla Machová
29. 9. — 30. 10. 2020

 

„Všechna přítomnost ve své temporální nahotě směřuje k budoucnosti a vrací se k minulému anebo toto minulé přijímá.“ Emmanuel Levinas

Vizuální otisky specifické textilní paměti Krušnohoří jsou vrstveny, kombinovány, digitalizovány a nahlíženy z nového úhlu pohledu pomocí nových technologií i řízenou chybou, kdy jsou narušeny autorem, designérem Janem C. Löblem, ručně během procesu tisku. Výstava představuje autorské tapety, které jsou inspirovány textilními vzorníkovými knihami, autorský design odkazuje k nalezeným dezénům a představuje jejich současnou proměnu.

Čti více