Menu
Kontrast

Přesuny a proudy – Kde se setkávají Dněpr a Labe

Skupinová výstava

24. 4. – 26. 7. 2025
Galerie 1

Vernisáž výstavy: 23. 4. 2025 od 18.00 hodin.
Komentovaná prohlídka výstavy s umělkyněmi a umělci a kurátorským týmem proběhne od 16.30 hodin.

Tato rozsáhlá skupinová výstava zkoumá spletité dějiny a současnou realitu pohybu lidí, kultur, objektů a myšlenek napříč regiony, které byly historicky formovány socialismem, autoritativními socialistickými režimy a jejich následky. Od břehů Dněpru na Ukrajině až po Labe v České republice sleduje výstava trajektorie vysídlení, odolnosti a umělecké reakce na pozadí politických otřesů, válek a systémových proměn.

V kontextu probíhající ruské války proti Ukrajině a dalších globálních krizí výstava představuje rozmanitý soubor současných i historických děl, která reflektují nucenou migraci, kulturní přežití, paměť a vzájemnou propojenost. Výstava byla původně koncipována, produkována a uvedena na podzim roku 2024 v Cité internationale des arts v Paříži – ikonické instituci, která od roku 1965 hostí umělce z celého světa.

Jako svůj metaforický střed si výstava bere pomyslné setkání dvou řek – Dněpru a Labe –, čímž propojuje osobní i kolektivní příběhy vysídlení a hledání útočiště. Tento symbolický soutok vychází z osobní historie kurátora Sashy Baydala, jehož příbuzní byli po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 nuceni se přesídlit do Ústí nad Labem.

Projekt se vyznačuje širokým geografickým i časovým záběrem. Kromě Francie, České republiky a Ukrajiny se vztahuje také ke Střední Asii, Kavkazu, Východní a Jihovýchodní Asii, Severní a Východní Africe a Karibiku. Zahrnuje několik generací umělců, jak začínajících, tak etablovaných, a představuje díla bývalých i současných rezidentů Cité internationale des arts v Paříži. Zvláštní důraz je soustředěn na město Ústí nad Labem – na jeho vrstevnatou historii a na její odraz v umělecké tvorbě.

Výstava zároveň klade otázky: Kdo je nucen k přesídlení a kdo je naopak připoután k určitému místu? Jak politické síly utvářejí právo na pohyb? Jak lze sdílet zkušenosti s přesídlováním a co určuje jejich nerovnou viditelnost? A v neposlední řadě: Jak mohou umění a kultura pomoci orientovat se v traumatu a proměnit ho v prostor pro soužití, vzájemné učení a odpor?

Louisa Babari, Yana Bachynska, Maja Bajević and Emanuel Licha, Abel Barroso, Jagoda Buić, André Cadere, DAVRA Collective (Valeriya Kim, Dona Kulmatova, Zumrad Mirzalieva, and Saodat Ismailova), Robert Gabris, Igor Grubić, Danylo Halkin, Nikolay Karabinovych, Zdena Kolečková, Alban Muja, Sandra Muteteri Heremans, Halyna Neledva, Kvet Nguyen (Hoa Nguyễn Thị), Minh Thắng Phạm, Vincent Rumahloine, Araks Sahakyan and Rebecca Topakian, Souli Seferov, Huai-Kuei Song, Josef Sudek, Li Ki Sun Bejčková, Masha Sviatahor, Maryn Varbanov

Kurátorský tým

Sasha Baydal
Nataša Petrešin-Bachelez

Produkce
Kristýna Císařová
Zuzana Doleželová
Dominik Kobeda
Markéta Müllerová

Instalace
Jakub Choreň
Jan C. Löbl
Jáchym Myslivec
Štefan Pecko
Karim Tarakji
tým DUUL

Grafický design
Marek Fanta

Výstava připravená Domem umění Ústí nad Labem na základě adaptace výstavy vytvořené Cité internationale des arts v Paříži.

Mohlo by vás zajímat