Menu
Kontrast

Interval echa

Šárka Zahálková

23. 4. – 26. 7. 2025
Galerie 3

Krátká audio esej Interval echa, site specific zvuková procházka, posluchačstvo nakrátko odvádí z Domu umění ven, aby je přivedla zpět do galerie v pozměněné citlivosti. Audio komponované z místně specifických terénních nahrávek a mluveného slova je svým způsobem cvičením posluchačské percepce. Nabízí zvědomění místa a vlastní situovanosti v něm. Dává přemýšlet o specifičnosti echa jako zvukovém prostoru usazeném mezi minulostí a budoucností, momentu, v němž je obsaženo opakování i odpověď.
V Galerii 3 se tentokrát setkáváme s prostorově autentickým zvukovým dílem od Šárky Zahálkové, které nás vybízí podniknout krátkou cestu a rozvíjet během ní vlastní zvukovou citlivost a imaginaci. Průvodní slovo audio eseje Interval echa (2025) neustále obklopuje mnohovrstevnatost zvukových podnětů a postupně přenechává prostor našim myšlenkám. Autorka si citlivě pohrává se zvukovými stopami, a to až kinematografickým přístupem, kdy pracuje s detailem i celkem, a vztahuje posluchače k různým rovinám zprvu neviditelných audiovizuálních podnětů, což nám umožňuje nahlížet vnímané okolí z jiných perspektiv. Zkusme se na chvíli zastavit ve vybraném bodu přítomnosti, zaposlouchat se, zbystřit pozornost a vykročit z vlastních zaběhnutých kruhů.

Šárka Zahálková (*1982) ve své tvůrčí praxi kombinuje různé postupy – věnuje se volné tvorbě, kurátorské, produkční, výzkumné i kulturně-advokační činnosti, a to jak individuálně, tak jako členka spolků, kolektivů a pracovních skupin. Zabývá se tématy spojenými s veřejným prostorem, akustickou ekologií, nehierarchickou spoluprací, nerůstovými principy a sociálně-environmentálním obratem v umění. Z hlediska užitého média se nejčastěji pohybuje mezi kresbou, pohyblivým obrazem, zvukem. Prostřednictvím svých projektů se často dotýká témat prostupnosti společenstev a hranic, odolností, rolí hierarchie, empatie či v neposlední řadě tématu uměleckého gesta, jež je rozprostraněné v čase. Na FMK UTB ve Zlíně vystudovala audiovizuální tvorbu – animaci, dále absolvovala jednoroční program Commissioning and Curating Contemporary Public Art na Valand Academy v Gothenburgu ve Švédsku. Je zakládající členkou kolektivu Offcity z.s. Aktuálně dokončuje doktorandské studium na AVU v Praze.

Kurátorka

Adéla Machová

Produkce
Dominik Kobeda

Grafický design
Lena Sara Grochowiecová

Mohlo by vás zajímat