SMTWTFS
12
345689
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Gardening of Soul

Vernisáž: středa 6. 12. od 19:00 a komentovaná prohlídka již v 18:00

7. 12. 2023 - 9. 3. 2024

 

Jiří Bartoš & Jan C. Löbl (CZ), Jiří Černický (CZ), Olia Fedorova (UA), Barbara Herold & Florian Huth (DE), Stephen Hobbs (ZA) & Marcus Neustetter (AT), Jiří Philippe Janda & Václav Mach (CZ), Zdena Kolečková (CZ), Jiří Kovanda & Ivana Lovětínská (CZ), Jan Krtička (CZ), Michaela Labudová (CZ), Man Tin (HKG), Finnbogi Pétursson (IS), Andrea Resner (CRO), Robert Vlasák (CZ), Wong Wo Bik (HKG)

Kurátor/ Curator: Michal Koleček

Výstava Gardening of Soul v Domě umění Ústí nad Labem je součástí programu Gardening of Soul: In Five Chapters, který se zabývá tematikou zahrady a zahradničení v různých metaforických zaměřeních. Tento víceletý program realizovaný na Fakultě umění a designu UJEP je členěn na několik vzájemně se prolínajících částí a zahrnuje tvorbu uměleckých děl ve veřejném prostoru se zapojením lokálních komunit, rezidenční pobyty zahraničních umělců v České republice a českých umělců na Islandu, mezinárodní konferenci a výstavní prezentace doprovázené realizací aktuálních uměleckých děl. Výstavu Gardening of Soul lze v kontextu tohoto projektu chápat jako významný průsečík, neboť se v jejím rámci představuje celá řada výsledků postupně vznikajících v jeho průběhu a odrážejících jeho tematické zaměření prostřednictvím individuálních uměleckých vyjádření.

Čti více

Ruiny a (r)evoluce

7. 12. 2023 - 9. 3. 2024
Vystavující: Ruta Putramentaite,  Gabriela Benish-Kalná / Connor Drew, Markéta Kinterová, Barry Wan
Kurátorka: Mariana Serranová

Stojíme bezradně na troskách industriální doby. Dosud přetrvávající důraz na zvyšování produkce, extrakcionismus a zisk se jeví jako jednou z hlavních příčin současné klimatické krize. Po dvou stoletích poživačné destrukce krajiny a vyčerpávání přírodních rezerv jsme dospěli do fáze nutnosti rychlých řešení v globálním měřítku. Dialektika postupného rozkladu i radikální destrukce mocenských struktur a následné transformace je v západní hegelovské historické tradici jakousi proměnnou, která usnadňuje orientaci v čase.

Čti více

um domnění – Natálie Pleváková

Otevření výstavy: středa 6. 12. 2023 od 19:00

7. 12. 2023 — 9. 3. 2024

Zvuková instalace um domnění si pohrává s měřítkem citlivosti k vnímání zvukového prostředí. Vychází z objektivně dané skutečnosti – zvuk je pro většinu z nás základním prvkem konstrukce reality. Samotný český název díla odkazuje formou hříčky na reflektované místo a jeho oficiální označení. V kompozici, pomocí zvuků v Domě umění Ústí nad Labem, Natálie Pleváková odhaluje místa, akcentuje objekty a materiály, přenáší frekvence mimo slyšitelné spektrum do vnímatelného počitku.
Natálie Pleváková je hudební skladatelka a zvuková umělkyně. Ve své tvorbě hledá východiska z časové determinace hudby a fragmentárního hudebního vnímání. Balancuje na hraně zdánlivého chaosu a precizní kompozice a vyzývá tak ke společnému objevování nových estetických kategorií v hudbě i zvyšování poslechové citlivosti.

Čti více

Konference – Gardening of Soul

22. — 23. 2. 2024

Mezinárodní konference
GARDENING OF SOUL: RESOURCES OF PERSPECTIVES v Ústí nad Labem

Mezinárodní konference GARDENING OF SOUL: RESOURCES OF PERSPECTIVES se uskuteční ve dnech 22. a 23. února 2024 a bude mezioborovou platformou pro kritickou reflexi projektu GARDENING OF SOUL: IN FIVE CHAPTERS.
Čti více