SMTWTFS
23456
78910111213
141516181920
21222324252627
28293031

Projekt: Sever / Doprovodný program

Vernisážový den středa 20.3. 2024

11.30 * ALARM podcast živě
— s novinářem, teoretikem designu a kurátorem festivalu Projekt: Sever Adamem Štěchem

12.00 * PLODY GARDENINGU… — FUD (areál před budovou fakulty), představení díla ve veřejném prostoru, Památník Viktora Ullmanna – autor díla: Jiří Černický 

12.30 * Galerie Rampa FUD —  Vernisáž výstavy kurátorských studií Skrz prsty 

14.00 * přednáška  DUÚL — designérka a kreativní ředitelka sklářské firmy Brokis Lucie Koldová: Highlights

16.30 * Čelem k umění  DUÚL — Marija Griniuk: Umění/podnikání: umělec, kurátor a umělecký manažer?

18.00 * Komentovaná prohlídka expozice výstavy Projekt: Sever s jejím kurátorem Adamem Štěchem

19.00 * Zahájení výstavy v Galerii 3: Nela Bártová – Ohrwurm

19.10 * Zahájení výstavy Projekt: Sever

19.30 * Soundscape Composition as Context-Based Creation – seminář: Voice and Text-based approaches, continued

20.00 * PLODY GARDENINGU… – DUÚL (areál před budovou Domu umění) – Plody Gardeningu…, představení díla ve veřejném prostoru, Šíření – autoři díla: Jan Philippe Janda & Václav Mach

 

Čtvrtek 21. 3.

16.00 *PLODY GARDENINGU… — Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem, prostory Kulturního klubu (Prokopa Diviše 1605) – představení díla ve veřejném prostoru, Skryté rostliny – autoři díla: Jiří Kovanda & Ivana Lovětínská

19.00 * Vernisáž ve foyer Činoherního studia  –The Essence of Womanhood

 

Pátek 22. 3.

18.00 * Filmová projekce v DÚUL — Hranice (Green Border)
Agnieszka Holland
Polsko, Česká republika, USA, Francie, Belgie, Německo, Turecko / 2023 / 147 min.

Bašír se rozhodl se svou rodinou utéct ze Sýrie do Evropy poté, co ho mučil tzv. Islámský stát. S mladým pohraničníkem Janem, aktivistkou Julií nebo afghánskou učitelkou Leilou se na hranici Polska ocitají uprostřed jedné z největších humanitárních krizí naší doby.

Projekce filmu ve spolupráci s festivalem Jeden svět.

 

Sobota 23. 3. 

13.00 * Komentovaná prohlídka výstavy Projekt: Sever

17.00 * Dům Kultury – Koncert
PHONON ~ ČAJOVÝ DÝCHÁNEK

Jaro přivítáme v jeho plné síle a oslavíme ho ponorem do kvadrofonních zvukových krajin, doprovázeného čajovým obřadem. Večer proběhne ve formátu poklidné poslechovky, který nám (a věříme, že i vám) hodně chyběl. Vracíme se k němu!  Můžete se těšit na syntetizované plochy vyvěrající z pod rukou dua (Jan Hrubeš a Adam Chmiel), kteří si své generátory zvuku navrhují a vyrábějí.

20.00 * Národní Dům – Koncert
ESAZLESA & CHIEF BROMDEN

Chief Bromden vydávají novou desku. A screamo hardcorová legenda esazlesa se vrací po delší pauze na scénu.

 

Pondělí 25. 3.

14.00 * přednáška v DÚUL – OKOLO — Adam Štěch, Matěj Činčera & Jan Kloss — Design jako komunikace obsahu

Kreativní tým Okolo ve složení Matěj Činčera, Jan Kloss a Adam Štěch pohovoří o svém přístupu ke kurátorování a instalaci výstav, tvorbě publikací a dalších projektech. Prozradí jakým způsobem propojují teorii a výzkum s praxí v oboru grafického designu a architektury expozic na základě vybraných příkladů realizací starších i aktuálních. 

19.00 * Kino v Hraničáři — Všechna ta krása a zabíjení

Všechna ta krása a zabíjení je epický, emotivní a promyšleně vystavěný příběh o mezinárodně uznávané umělkyni a aktivistce Nan Goldin. Film, jehož režisérkou je americkou Akademií oceněná Laura Poitras, je vyprávěn pomocí prací Nan Goldin, jejích soukromých rozhovorů, průlomových fotografií a vzácných záběrů z jejího osobního boje za to, aby rodina Sacklerových byla nucena nést odpovědnost za krizi z předávkování jejich lékem, který spustil tzv. opioidovou krizi.

 

Úterý 26. 3.

17.00 * Přednáška v DUÚL — Kryštof Hejný — Bílá agónie. Postmoderna, porcelán a průmysl 90. let v Čechách 

19.00 * Vernisáž Galerie Deska – Adam Uchytil, Martin Egrt
Legenda o barvě

Dílo vytvořené pro galerii Deska odkazuje svou podobou k brutalistní architektuře města a specifické poloze galerie v sousedství Setuzy. Součástí instalace na vernisáži je i projekce, která bude následně dostupná online a přes Augmented Reality.

 

Středa 27. 3. 

9.30 * Přednáška v DUÚL — Renegadefonts — Jan Charvát, Zuzana Konečná – Font Roulette — Jak vybrat písmo? 

Písem je dnes velké množství, ale s množstvím přibývá také nejistoty – Jaké písmo vybrat? Je to správné písmo pro tento projekt? Je to funkční písmo? Nebudu ho muset vyměnit v půlce práce? Dovolí mi písmo kvalitní sazbu? Nezkazí mi prezentaci? Mám na to písmo licenci? Kde najít kvalitní písma? Přednáška se snaží odpovědět na podobné otázky, které doprovází snad každého designéra.

14.00 * Přednáška v DUÚL — Martina Kaloušová 

Martina Kaloušová je eventová konzultantka a managerka s expertízou zejména z byznysu a médií. Šest let působila jako event directorka v české odnoži časopisu Forbes a poslední dva roky vede eventy ve vydavatelském domě Economia.

16.30 * Čelem k umění v DUÚL — Eva Slunečková — Design a umění (se prodat). Bez PR to prostě nejde

Eva Slunečková je novinářka na volné noze. Tři roky působila na pozici šéfredaktorky Elle Decoration a během své novinářské praxe publikovala v široké škále periodik: Dolce Vita, Forbes, Artalk, ale i Earch.cz nebo Art & Antiques. V loňském roce kurátorovala spolu s Danicou Kovářovou putovní výstavu Made by Fire, mapující českou tradici skla, porcelánu a keramiky. Jako konzultantka se věnuje psaní i v oblasti PR pro designérská studia a firmy. Právě o PR pro designéry bude její přednáška v rámci cyklu Čelem k umění.

19.00 * Kino Hraničář – Helmut Newton

Pro někoho perverzní a machistický, pro jiného geniální a podvratný. Helmut Newton byl bezpochyby jedním z nejvlivnějších mistrů módní fotografie, uznávaný, obdivovaný i zatracovaný… 

 

Čtvrtek 28. 3.

14.00 *PLODY GARDENINGU… – Člověk v tísní Ústí nad Labem – Předlice (Hrbovická 335/60) – představení díla ve veřejném prostoru, Membrána – autor díla: Robert Vlasák

 

Úterý 2. 4.

17.00 * přednáška v DÚUL – Yevgeniy Anfalov — Kyiv Type Foundry
Adventures in Type Design

 

Středa 3. 4. 

16.30 * Čelem k umění v DUÚL — Maarten De Ceulear

Jeho inspirací pro absolventský projekt „Pile of suitscases“ byla především vášeň pro cestování — ačkoliv mu jako cesta do neprobádaného území připadá každý nový projekt.

 

Čtvrtek 4. 4.

16.00 * Dětská dernisáž v DUÚL 

V rámci dětské dernisáže proběhne tvůrčí workshop pod taktovkou Kakaa — výtvarky pro nejmenší. 

 

Pátek 5. 4.

14.00 * Komentovaná procházka — Vetřelci a volavky — Pavel Karous

Vetřelci a volavky Ústí nad Labem – volná komentovaná prohlídka výtvarných objektů ve veřejném prostoru centra Ústí nad Labem se sochařem, pedagogem a publicistou Pavlem Karousem. Objevte v pohodovém pátečním tempu v centru Ústí výtvarné artefakty z doby reálného socialismu a poslechněte si příběhy, které se za uměleckými díly schovávají. Sraz — pátek 5. 4. před vstupem na Hlavní nádraží Ústí nad Labem. Procházka je zdarma!

17.00 * Přednáška v Kulturním domě – Vladimir 518 

Volná přednáška výtvarníka, hudebníka, knižního editora a vydavatele Vladimira 518, jejímž hlavním těžištěm bude složitý vývoj československého poválečného stavebnictví. Vedle tematických okruhů jako je vztah architektury a výtvarného umění, dobová ideologie či problematika stylové kontinuity, zazní i kritická analýza současného stavu památkové ochrany předrevolučních staveb. Vladimir 518 je mimo jiné jeden z nejdéle působících rapperů na české hip hop scéně, člen skupiny PSH. Zároveň je zakladatelem labelu a nakladatelství BiggBoss, které v roce 2022 vydalo dosud nejrozsáhlejší publikací o stigmatizované předrevoluční architektuře ARCHITEKTURA 58–89.

 

Sobota 6. 4. 

čas bude upřesněn * DesignDepo — Knihovna Ústeckého kraje 

Knihovna ústeckého kraje pořádá odpolední akci, kde si autorskou tvorbu a design nejen prohlédnete, ale i nakoupíte. Můžete se těšit na regionální tvůrce a jejich tvorbu, která bude představovat jak oblečení a doplňky, tak také dekorace pro domov. Zároveň se zde představí i tvůrci, jejichž design si budete moc vyzkoušet na vlastní kůži. Akce myslí i na nejmenší návštěvníky, kterým bude několik stánků ušitých na míru. Pro bližší informace a konkrétní tvůrce sledujte web knihovny.