SMTWTFS
23456
78910111213
141516181920
21222324252627
28293031

Performovat za socialismu a performovat za kapitalismu

12. 4. 2022 (úterý) → od 17 hodin

 

Moderovaná diskuze

Jana Orlová, Jiří Kovanda a Vladimír Havlík povedou diskusi o individuálních přístupech k umění performance včetně reflexe tvorby Milana Kozelky, hosty budou i další pamětníci a současníci.

V rámci diskuse performerů budou probíhat krátké happeningy a performativní vstupy studentek a studentů FUD UJEP pod taktovkou odborných asistentů Jana Proška a Jana Krtičky. Tyto performativní etudy budou rekonstruovat v minulosti realizované performance Milana Kozelky a také jeho dosud nerealizované nápady.

JANA ORLOVÁ (*1986, Uherské Hradiště) je básnířka, performerka a teoretička. V rámci doktorátu na AVU se pod vedením Pavlíny Morganové věnovala rozdílům mezi performancí a divadlem. Studovala performance u Tomáše Rullera na Fakultě výtvarných umění v Brně, předtí se věnovala historicko-literárním a enviromentálním studiím. V roce 2012 vydala sbírku Čichat oheň s vlastními ilustracemi a následně v roce 2017 druhou sbírku Újedě, publikovala také v zahraničí. Získala ocenění Objev roku na festivalu Next Wave za to, že přirozeně a s lehkostí popírá hranice mezi literaturou, výtvarným uměním a divadlem.

JIŘÍ KOVANDA (*1953, Praha) je konceptuální umělec, perfomer a pedagog. V 70. letech začal se svými akcemi ve veřejném prostoru, později se zaměřil na malbu a v současnosti vytváří nenápadné instalace z běžně dostupných předmětů. Na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem vede Ateliér Objekt – Prostor – Akce a zároveň působí jako odborný asistent v Ateliéru intermediální tvorby III na Akademii výtvarných umění v Praze.

VLADIMÍR HAVLÍK (*1959, Nové Město na Moravě) je akční umělec, malíř a pedagog. Umělecká scéna nejvíce oceňuje jeho performance, happeningy a land-artové  instalace, avšak věnuje se také abstraktní malbě a vizuální poezii. Na návrh Vědecké rady Vysokého učení technického v Brně byl v roce 2021 jmenován profesorem v oboru Výtvarná tvorba. Na Pedagogické fakultě UP vede ateliér intermediální tvorby. Vystupuje také s hudební skupinou Ostrý zub.