SMTWTFS
12
3456789
10111213141516
17181923
24282930
31

Ivars Gravlejs: enfant perdu VS enfant terrible

11. 3. – 30. 4. 2021 / Galerie 2

 

Vystavující: Ivars Gravlejs
Kurátorka: Barbora Hájková

 

Ivars Gravlejs na výstavě Enfant perdu VS enfant terrible zdůrazňuje některé principy umělecké tvorby, jež jsou typické pro umělce Avděje Ter-Oganjana – hlavní zkoumanou osobnost Gravlejsovy disertační práce. S ruským umělcem Gravlejs spolupracoval na několika výstavních projektech, např. kurátoroval Ter-Oganjanovu retrospektivní výstavu V prdeli uspořádanou v roce 2014 v Tranzitdisplay. Spojuje je i osobní a umělecký přístup k tvorbě vyznačující se nonkonformním a provokativním jednáním v podobě subverze, recese, (sebe)ironie a odporu k autoritám. V kontextu identifikace národní mentality se o Češích říká, že jsou smějící se bestie. Lotyšský umělec však některé méně otrlé povahy dokáže i v České republice vyvést z míry.

Gravlejs ve své práci využívá především nová média a často podvratnými anebo zesměšňujícími zásahy podkopává domnělou vážnost a všednost fenoménů, které běžně v občanském životě zažíváme (škola, nákupy, reklamní fotografie, média, sebeprezentace v internetovém prostoru apod.). Autor začal uplatňovat konceptuální a performativní přístup v médiu fotografie již během dětství a dospívání. V juvenilní tvorbě – tzv. Early works – se zabýval především destruktivními a vulgárními motivy, které ovšem odkazují na běžné „klukovské rošťárny“. Při vhodně zvolené interpretaci jsou velmi humorné, ale zároveň kritizují některé společenské souvislosti. Na výstavě enfant perdu VS enfant terrible využívá Gravlejs médium videa, v němž pomocí videokoláže představuje principy své dosavadní tvorby týkající se provokativního a pro citlivé diváky dráždivého jednání. Zároveň je nedílnou součástí výstavního projektu i performance, která s odkazem na peep show také nenechává diváka v klidu. Podoba výstavy přístupná i během protipandemických opatření navíc komunikuje s divákem ve veřejném prostoru a umožňuje Gravlejsovy sebeironické a groteskní anekdoty uvést ve formě dialogů a kontrastů.

O AUTOROVI

Ivars Gravlejs (1979, Riga) absolvoval v roce 2007 magisterské studium na katedře fotografie na FAMU a v současnosti dokončuje doktorské studium na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Vladimíra Skrepla disertační prací Příběh klauna. Pedagogicky působí jako vedoucí ateliéru fotografie na Fakultě výtvarných umění FAVU v Brně, který je zaměřen především na motivaci a vedení ke kreativní a ne nutně formální umělecké činnosti studentů. V uplynulých letech bylo uspořádáno několik Gravlejsových samostatných výstav např. Pat a Mat: výběr z prací v Galerii Města Blanska (2019), Outlet v Mukusalas Makslas salon (2018, Riga), Shopping Poetry v Careva contemporary (Riga, 2018), Klusā daba v MĀKSLAI VAJAG TELPU (Riga, 2017) a účastnil se několika skupinových výstav např. v Meetfactory (Praha, 2019), v Nevan Contempo (Praha, 2019) a v Tate Modern (Londýn, 2016). Jeho práce byla zastoupena na festivalu Photo London 2019 v Somerset House a v roce 2015 byla vydána monografie Ivarsových raných prací Early Works v nakladatelství Mack (Londýn).

www.ivarsgravlejs.com

pozvánka