SMTWTFS
12
3468
10111516
1718192223
24252627282930

Zvukové odrazy – Max Eilbacher: rough music volume 1

7. 4. 2022 (čtvrtek) → od 19 hodin

 

Dům umění Ústí nad Labem zahajuje novou etapu již etablovaného cyklu Zvukových odrazů, performativních setkání s tvůrci pracujícími často experimentálním a inovativním způsobem se zvukem a jeho možnostmi.

V multifunkčním sále Domu umění tato setkání zahájí Max Eilbacher, jehož práce se zhmotňuje v různých formách: kompozice, hudební performance, konceptuální systémy, percepční choreografie, instalace a teoretické sochy. Bez ohledu na to, jak může být výsledné dílo kategorizováno nebo zhmotněno, obvykle využívá reproduktory a zvukové vlny. Častým ústředním bodem děl je zkoumání nerozlučného a složitého vztahu mezi zvukem a prožitkem. S každou zvukovou událostí je třeba překonat fenomenologickou propast. Autor si je vědom toho, že u jeho skladeb je posluchač činitelem, který takový skok podstupuje, a proto své skladby (nebo cokoli, co může z reproduktoru vycházet) soustřeďuje kolem praktického uskutečnění takového skoku.

MAX EILBACHER pochází z Baltimoru v USA a nedávno se přestěhoval do Berlína. Na bakalářském studiu v Baltimoru absolvoval obor filmové umění s vedlejším zaměřením na počítačovou hudbu a animaci, souběžně s tim udržoval činorodou mezinárodní prezentací svého díla. Dominantou jeho projektů je zaměření na řemeslo, které se zabývá uspořádáním zvuků, jenž jsou schopny přesně určit neuchopitelné místo setkání mezi percepcí a formou. Zároveň zkoumá strukturu, načasování a sonické detaily. Tyto zájmy se rozvíjejí v umělecké praxi zaměřené na pokročilé techniky syntézy, algoritmickou kompozici a procesuálně náročné zvukové manipulace. Zajímá se o roli akustiky ve zvukové asambláži společenského, politického a fyzického a čerpá také z rozmanité tradice zvukove praxe, hudební kompozice a umělecké tvorby. Je zakládajícím členem hudební skupiny Horse Lords, jejíž právě na intonaci založená trance hudba je příkladem moderní reakcí na minimalistickou tradici. Vedle skupinových projektů prezentoval sólové skladby, akusmatickou hudbu a díla elektronické hudby využívající vícekanálové reproduktorové soustavy po celé Severní Americe, Evropě, Kanadě a Japonsku.

maxeilbacher.info
maxeilbacher.bandcamp.com