SMTWTFS
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Sblížení / Rapprochement

RAPPROCHEMENT with the public space
SBLÍŽENÍ s veřejným prostorem

galerie 2

Výstava se zaměřuje na veřejný prostor ve městech, jeho estetické aspekty a funkčnost vizuální komunikace. Výzkumný tým z šesti instuticí pěti zemí (Česká republika, Itálie, Keňa, Polsko, Velká Británie, na počátku také ve spolupráci s Jižní Afrikou) sesbíral a vybral fotorafie, které dokumentační formou zachycují veřejný prostor. Cílem výstavy je divákovi představit kulturní vzorce ve vizuální komunikaci daných zemí, upozornit na společné charakteristiky i jedinečnosti. Zároveň výstava poukazuje na to, jak vnímáme obrazy, že často nevěnujeme dostečnou pozornost obrazovému sdělení, že dáme na tzv. první dojem. Je tedy postavena na myšlence, že existuje určitá mezera mezí tím co vidíme, a co vnímáme, protože záleží na tom, jak a s jakou zkušeností obrazové informace zpracováváme.

Výstava je putovní a je během každé výzkumné cesty doplňována, proto nyní můžete vidět kombinaci dokumentačních fotografií s objekty z veřejného prostoru (reklamní cedule „mnganga“, informační panely nebo různá upozornění, které jsou specifická pro veřejný prostor), dále doplněné o tzv. Lasswellovy karty, které výzkumný tým zpracovává a detaily z pořízených fotografií. Ale především si můžete všimnou šesti kategorií, se kterými se v rámci výzkumu vizuální komunikace pracuje – jsou to podchody, přechody pro chodce, vstupy do univerzit, budovy veřejných institucí, informační panely a rozličné informační cedule vč. reklam či upoornění)

Anglický název výstavy „Rapprochement“ označuje podstatné jméno „Sblížení“, a to ve smyslu určitého ustanovení či obnovení harmonických vztahů a zároveň akcentuje myšlenku, že estetické vnímání není racionální. Je to v určitém smyslu kulturní danost, zvyk, touha i identita. Sami hledejte, co je pro vás v zobrazeném nejdůležitější a co, který obraz nebo vizuálí prvek,  je nositelem určeného významu.

Výstava je připravována jako výzkumný nástroj v projektu TICASS, který je podpořen z Horizon 2020 a zaměřuje se na rozličnosttechnoligií zobrazování v komunikaci, umění a sociálních vědách (Technologie of Imagining in Communication, Art and Social Sciences).

Šest partnerských institucí společně nastartovalo pětiletý tvůrčí výzkumný projekt TICASS (Technologies of Imagining in Communication, Art and Social Sciences), jehož aktivity se budou od dubna do června letošního roku konat i na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem.

www.ticass.eu