SMTWTFS
123
567891011
12131415161718
192021222425
26272931

Retrospektiva Tomislav Gotovac / Anticipátor krize – Neptejte se, kam jdeme

14/12 2017 – 2/2 2018

První retrospektiva chorvatského umělce Tomislava Gotovace neboli Antonia G. Lauera (Sombor, 1937 – Záhřeb, 2010) připravená ve spolupráci s Muzeem moderního a současného umění v Rijece a Institutem Tomislava Gotovace v Záhřebu se zaměřuje na osobnost tohoto autora, jakožto synonyma pro avantgardního umělce a hrdinu populární kultury s cílem zmapovat jeho vliv na současníky i mladší generaci umělců. 

Výstava s názvem Anticipátor krize – Neptejte se, kam jdeme se zaměřuje na různé fáze jeho tvorby i různá autorem užívaná média a kombinuje novější i starší práce, díla méně známá i ta stěžejní. Výstava propojuje umělcova díla se širším kontextem, ze kterého vyrůstala a který rovněž nezřídka významně ovlivňovala. První Gotovacova retrospektiva vznikla sedm let po jeho smrti. Představuje prozatím nejucelenější průřez jeho dílem a bere na sebe podobu celovečerního filmu, v jehož hlavní roli vidíme režiséra. Prochází ze žánru do žánru, z honičky přes politický thriller a sociální komedii do historické ságy.

Výstava se soustřeďuje na umělcovy strategie, jak vnášet nesoulad do zdánlivého pořádku, jímž se sociální struktury pokouší zakrývat vlastní úpadek a udržovat tak iluzi kontroly. Zdůrazňujeme Gotovacovo zkoumání vztahů mezi jednotlivcem na straně jedné a autoritou, otcovskou figurou, politickým lídrem, majitelem mediálního impéria, filmovým producentem či ředitele zeměkoule na straně druhé, jakožto paralelní hlavní princip výstavy. Kromě autora jako performera, akčního umělce a personifikaci vlastních filmů ukazuje výstava i jeho karikatury politických aktérů, kteří bez ohledu na svůj ideologický podtext promlouvají tiše, ale vždycky si s sebou nesou tlustou hůl. Ukazujeme Gotovacův anarchistický princip v tom, jak se vyhýbá dvojznačnému čtení vlastního umění a tomu, aby byl zařazován do levicových či pravicových táborů.

Výstava Tomislava Gotovace Anticipátor krize – Neptejte se, kam jdeme byla připravena ve spolupráci s Muzeem moderního a současného umění v Rijece a Institutem Tomislava Gotovace v Záhřebu. Tento výstavní projekt je zároveň součástí programu Evropské hlavní město kultury: Rijeka 2020, jeho programové řady Období moci. Výstavu by nebylo možné uspořádat bez zápůjček z následujících sbírek: Sbírka Sarah Gotovac a sbírka Institutu Tomislava Gotovace v Záhřebu.

Vernisáž výstavy Retrospektiva Tomislav Gotovac Anticipátor krize – Neptejte se, kam jdeme bude ve středu 13. prosince 2017 od 18 hodin.
Úvodní slovo: Darko Šimičić, Slaven Tolj, Michal Koleček

V 16 hodin proběhne komentovaná prohlídka s Darkem Šimičićem a Korou Girin.

událost 
tisková zpráva 
pozvánka
 text k výstavě a doprovodný program