SMTWTFS
1
23678
9101112131415
16171819202122
2324252829
30

Rekonstrukce Domu umění Ústí nad Labem

Budova Domu umění Ústí nad Labem Fakulty umění a designu UJEP na Klíši prochází od září 2019 do června 2021 rozsáhlou rekonstrukcí. Přestavbu objektu bývalé menzy UJEP, kde Dům umění v roce 2016 otevřel poprvé své výstavní prostory veřejnosti a studentům nejen Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, provádí firma Studio Jelínek. Podoba projektu vychází z návrhu vytvořeného libereckým architektonickým studiem Mjölk v roce 2017. V rámci podpory a rozvoje studijních programů na Fakultě umění a designu (FUD UJEP) a ostatních fakultách univerzity, zde nově vznikají dvě multifunkční patra, která budou zázemím pro vzdělávání a konference a současně i pro výstavní činnost a realizaci kulturních aktivit, od menších divadelních a hudebních produkcí až po tvůrčí a výtvarně zážitkové dílny.

Na tento projekt získala UJEP podporu z vládního programu OP VVV (Výzva č. 02_18_059 – ERDF výzva pro vysoké školy – Strukturálně postižené regiony) ve výši cca 45 milionů Kč. Realizace přestavby a nové rozšířené aktivity přispějí nejen ke zkvalitnění studijního a tvůrčího zázemí studentů univerzity, ale i k dalšímu rozvoji města i regionu v oblasti kultury, a zároveň tak Fakulta umění a designu UJEP prohloubí své působení ve společnosti.

Po vyklízení prostor je aktuálně (červen 2020) v budově prováděna příprava na přestavbu jednotlivých funkčních částí – od technického zázemí, přes galerii, až po multifunkční sál a ateliéry. Před budovou běží příprava pro stavbu bezbariérové lávky, která budoucí návštěvníky přivede do patra přímo k hlavnímu výstavnímu sálu.

Dům umění bude mimo jiné sloužit také k prezentaci výsledků tvůrčí činnosti studentů již během jejich studia a k prohlubování odborného diskursu na akademické půdě. Nově zrekonstruovaný Dům umění by se měl dle plánu s obnoveným a rozšířeným programem a novými prostory pro vzdělávání znovu otevřít studentům a široké veřejnosti na podzim roku 2021. Nejvýraznějšími položkami přístrojového vybavení nové budovy Domu umění Fakulty umění a designu UJEP budou projektory a soubory audiovizuálního a technického vybavení (Ateliér 1 a 2, Galerie, Multifunkční sál) sloužícího pro výuku videomappingu, video tvorby, galerijní činnosti, pro studium virtuálního modelování v designu, studium a prezentaci experimentálních audiovizuálních projektů a ateliérovou výuku.

Po dobu rekonstrukce si FUD UJEP pro aktivity Domu umění Ústí nad Labem pronajala prostory v centru města Ústí nad Labem na ulici Masarykova 14 – horní parter (pěší zóna nad Českou spořitelnou) a pokračuje ve výstavním a kulturně-vzdělávacím programu.

foto: Lucie Hyšková