SMTWTFS
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Opravdu může být design pro všechny? Může!

28. 3. 2022 (úterý) → od 17.30 hodin

přednáška o univerzálním designu s ředitelkou festivalu Zlin Design Week Jitkou Smolíkovou a Anežkou Řepík

Design pro všechny se snaží zahrnout do navrhování nejširší možnou skupinu lidí. Je to přístup, v jehož středu stojí lidé a jejich rozmanité potřeby. Je to zároveň téma letošního festivalu Zlin Design Week a projektu věnujícímu se Univerzálnímu designu. Zveme vás k diskuzi o tom, jak lze univerzální design vnímat, jak jej využít ve svých návrzích, při zadávání projektů nebo je při přemýšlení nad novými projekty. 

Eskalátory totiž pomáhají nejen těm, kteří jsou třeba fyzicky slabší, uleví všem. Stejně tak přístupnost webových stránek může velmi ulehčit čtení obsahu nevidomým, nebo “jen” zpříjemnit přehlednost obsahu a celkově zkvalitnit službu. Přineseme příklady, které ukazují, že design pro všechny znamená i lepší život pro všechny. Rozvedeme diskuzi, jak můžete s univerzálním designem a přístupností začít.

Řečníci:
Jitka Smolíková je již šestý rokem nedílnou podporou festivalu Zlin Design Week. Během té doby se vypracovala až k vedení celého festivalu, který je vlajkovým projektem Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Orientace na design, umění a kulturu se vepisuje do všech aktivit, do nichž je zapojená – dokončuje studium Arts Managementu, tvořila strategii pro komunikaci a zapojování zahraničního publika a podílela se na celé komunikaci ke  kandidatuře Broumova na Evropské hlavní město kultury 2028, které je nyní v užším výběru kandidátů. Vede rovněž komunikaci hudebnímu fenoménu Police Symphony Orchestra, které se skládá z 150 členů.


Anežka Řepík (roz. Adamíková) se pohybuje na pomezí marketingu a designu. Věnuje se kreativním technikám, facilitaci a přístupu design thinking, který zohledňují člověka a jeho potřeby. Působila jako Design Thinker a designér služeb ve firmách jako Avast nebo MSD (příprava a vedení workshopů na řešení problémů, kreativní techniky, design discovery), nyní je na volné noze. Je Google Certified Trainer pro Design Thinking. Dlouhodobě spolupracuje s Fakultou multimediálních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.