SMTWTFS
123
567891011
12131415161718
192021222425
26272931

Nechte to Zemi

26. 10. – 8. 12. 2017

Skupinová mezinárodní výstava představí uměleckou tvorbu reflektující společenskou environmentální stopu na planetě Zemi. Téma současného stavu vztahů mezi ekologií a ekonomií zreflektují vybraní umělci, jež se tématem dlouhodobě zaobírají. Výstava zároveň upozorní na fakt, že doposud dominující model lidského „managementu“ planety Země dosahuje svého konce a nutně musíme zaujmout nový postoj k budoucímu vývoji světa, ve kterém žijeme.

Model lidského „managementu“ planety Země, který v současnosti převažuje, se dostal do slepé uličky. Kapitalismus v podobě neoliberální tržní ekonomiky vyvolal a ještě stále vyvolává přemíru krizí: „ekonomické bubliny, nezaměstnanost, distribuční krizi, klimatickou krizi, energetickou krizi, hladomor, konzumeristickou krizi, krizi smyslu, krizi demokracie“ (Christian Felber). Systém, jehož jediným cílem jsou co nejvyšší zisky a konkurenceschopnost a který nebere ohledy na lidské a přírodní zdroje, představuje trvalé riziko pro společenský i ekologický mír na Zemi.

„Ponechme fosilní paliva v zemi a naučme se žít bez nich“ – to je základní princip, který nás může vyvést ze stávajícího bludiště, kvůli němuž pouze neustále zhoršujeme klimatickou krizi.
http://leave-it-in-the-ground.org

Vystavující umělci: Marlene Hausegger, HeHe, Markus Jeschaunig, Zdena Kolečková, Folke Köbberling, Richard Loskot & Mjölk, Polonca Lovšin, Cecylia Malik & Polish Mothers on Tree Stumps, Resanita, Oliver Ressler, Michaela Thelenová, Martin Zet

Kurátorská dvojice Margarethe Makovec a Anton Lederer dlouhodobě působí v rakouském Grazu, v galerii < rotor > association for contemporary art.

 
V 16 hodin proběhne komentovaná prohlídka s kurátory výstavy a přítomnými umělci.
Součástí vernisáže bude performance Martina Zeta.