SMTWTFS
1
2345678
91011131415
161718192122
23242526272829
3031

Jan C. Löbl – Looking for 20´

29. 9. — 30. 10. 2020 / Galerie 2

 

„Všechna přítomnost ve své temporální nahotě směřuje k budoucnosti a vrací se k minulému anebo toto minulé přijímá.“ Emmanuel Levinas

Vystavující: Jan C. Löbl
Kurátorka: Adéla Machová

Výstava textilního designéra Jana C. Löbla představuje nově zpracované rozličné vzory, vzorníky a dekory z období počátku 20. století, které nalezl v textilních vzorníkových knihách továren v Krušných horách, a které slouží jako inspirace pro jeho tvorbu autorských tapet. Vizuální otisky specifické textilní paměti jsou vrstveny, kombinovány, digitalizovány a nahlíženy z nového úhlu pohledu, a to nejen díky novým technologiím, ale například i řízenou chybou, kdy jsou například narušeny autorem ručně během tisku. Prostor zaplňuje specifická vzorníková mapa a tuto instalaci můžete shlédnout z bílého pokoje, ze shora, ale i skrze průhledy velkých oken Galerie 2. Pomocí digitálního přesahu dochází ke konfrontaci segmentů minulosti s přítomností, k zamlžení původních nalezených dezénů a vzorníkových knih až k jejich nové proměně. 

Sólová výstava Jana C. Löbla, který studuje doktorský obor Vizuální komunikace na Fakultě umění a designu UJEP, přibližuje tvůrčí přístupy užívané v rámci jeho disertační práce (vedoucí disertačního projektu: prof. Zdena Kolečková).

O AUTOROVI:

Jan C. Löbl je designér a pedagog, vedoucí ateliéru Oděvní a textilní design na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. V současné době dokončuje svůj doktorandský projekt L O O K I N G vycházející z textilní a oděvní historie Krušnohoří. Ve spolupráci s regionálními muzei zkoumá textilní identitu severočeského kraje tím, že vytváří autorské raporty, rastry a digitální plošné tisky, které využívá při návrzích pro vlastní fashion kolekci a výrobu Löblhof & Artgrund – Design ze Severu. Navrhuje a realizuje kostýmy a výpravu pro Divadelní spolek Kašpar, Činoherní studio v Ústí nad Labem, Divadlo 6-16, Divadlo Polárka či Moravské divadlo Olomouc. Jan C. Löbl vystudoval Ateliér textilní tvorby na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Od roku 2001 pořádá uprostřed léta umělecké sympózium  www.loblhof.cz.

→ pozvánka/plakát

fotoreport ze zahájení výstavy