SMTWTFS
234567
8910121314
15161718192021
22232425262728
293031

Gardening of Soul: In Five Chapters

Vystavující: Finnbogi Petrusson (IS),  Olia Fedorova (UA), Jiří Kovanda (CZ), Jan Krtička (CZ), Jiří Bartoš & Jan C. Löbl (CZ), Andrea Resner (CRO), The Trinity Session (RSA), Robert Vlasák (CZ), Sam Van Aken (USA), Wong WO Bik (HKG), Barbara Herold & Florian Huth (DE), Jiří Černický (CZ), Zdena Kolečková (CZ), Markéta Oplíštilová (CZ)

 

Mezinárodní skupinový výstavní projekt Gardening of Soul: In Five Chapters je dalším výstupem ze stejnojmenného dlouhodobého výzkumného, uměleckého a výstavního programu podpořeného grantem v rámci programem EEA and Norway Grants. Tento výstavní projekt zaměřený na problematiku zahrady a zahradničení chápaných jako metafora péče a zodpovědnosti u určité místo či komunitu vyrůstá z navázaných vztahů a spoluprací s výtvarnými umělci a institucemi, v rámci kterých již od roku 2022 postupně vzniká řada veřejných uměleckých děl v České republice i zahraničí. Tato díla reagují na specifické podmínky v konkrétních lokacích a potřeby místních komunit, přičemž v zahraničí je jejich postupná realizace koordinována na projektu spolupracujícími institucemi, a to v celkem devíti zemích čtyř kontinentů (Hongkong, Chorvatsko, Jihoafrická republika, Island, Itálie, Německo, Rakousko, Ukrajina, USA).

Umělci zapojení do projektu se v procesu realizace veřejných uměleckých děl zapojí do programu rezidencí a v průběhu roku 2023 DUÚL, přičemž v rámci těchto rezidenčních pobytů se zaměří nejenom na výměnu zkušeností, ale také na přípravu prezentace uměleckých děl reagujících na jejich práce ve veřejném prostoru v rámci výstavy Gardening of Soul: In Five Chapters. V České republice se potom kooperujícími partnery na projektu staly instituce působící ve veřejném sektoru na území Ústeckého kraje – Alzheimer Centrum Domov Velké Březno; Člověk v tísni, pobočka Ústí nad Labem; Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem; Základní umělecká škola Most a v neposlední řadě Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Ve spolupráci s těmito institucemi a v kooperaci s vybranými výtvarnými umělci rovněž vznikají veřejná díla zaměřená do lokalit, kde tyto instituce působí, i na komunity, které tvoří jejich cílové skupiny. Výstava Gardening of Soul: In Five Chapters se tedy stane průběžnou zprávou o postupném vzniku komplexních veřejných uměleckých projektů aktivujících širší společenský zájem o marginalizované lokality či komunity a kriticky reflektujících specifické projevy sociálního vyloučení a environmentálního ohrožení prostřednictvím využití různorodých strategií spojených s fenoménem zahradničení, péče a sdílené sociální zodpovědnosti.

Kurátor: Michal Koleček