SMTWTFS
234678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Domov / Heim

26. 9. – 25. 10. 2019
vernisáž 25/9 2019 od 18 hodin

Kde domov můj? Co a koho potřebujeme, abychom se cítili jako doma? Jak důležitý je pro vás váš domov?
Výstava si s různými uměleckými pozicemi klade za cíl pohybovat se mezi póly: domovem jako „místem blahobytu“ ve všech jeho nestoudnostech, normálnosti, bezpečí a štěstí, ale i domovem jako „místem plném nejistot“, které přicházejí zevnitř i zvenčí.

„Nikdo nesmí být vystaven svévolnému zasahování do svého soukromí, rodiny, domova nebo korespondence, ani útokům na jeho čest a pověst. Každý má právo na ochranu ze zákona před takovými zásahy nebo útoky. “
(lidská práva, článek 12)

Pozvali jsme osm různých umělců a umělkyň žijících v Čechách, v Německu a na Islandu, aby vystavili díla, která jsou s tématem domova spojena. S pomocí rozmanitých uměleckých pozic, které zahrnují různé aspekty domova, je cílem výstavy pohybovat se mezi póly: domov jako „místo pohody“ ve vší jeho spontánnosti, normálnosti a se štěstím a domov jako místo s nejistotami, které přicházejí zevnitř i zvenčí.

Víme, že téma Domov nemůžeme obsáhnout celé, ale můžeme představit alespoň několik aspektů, které se s tímto tématem pojí. Asi ani kdybychom měli tu největší výstavní halu pro umění na světě, nebyli bychom schopni představit všechny různé aspekty a pohledy na místa, kde jsou lidé doma. Všichni zájemci o toto téma jsou tedy zváni na prohlídku této malé výstavy, a pokud se jim zalíbí, mohou si zde sami rozmýšlet nebo diskutovat s ostatními o svých pocitech, které se vážou k tématu domova, a přemýšlet o tom, jak důležitý je pro ně jejich domov. I když se v Listině základních práv a svobod píše, že každý potřebuje domov a má na něj právo, neznamená to automaticky, že každý skutečně má své místo, kde je doma a v bezpečí (zvláště pokud uvažujeme o bezdomovcích nebo uprchlících).

Zdaleka ne každý, kdo má nějaký domov, se doma cítí dobře a bezpečně, vezměme si například oběti domácího násilí.
Možná tedy můžeme říci, že „domov“ je pro člověka obecný základ, ale pro každého je jiný nebo jedinečný. Tato jedinečnost nám však nebrání rozpoznat, že existují skutečně různé domovy, některé jsou si podobné a jiné nikoliv. A jaký je ten váš domov?

Výstava představí devět různých pohledů na témata Domova. Umělci, kteří se výstavy zúčastní, jsou z České republiky a Německa a kurátoři.

Kurátorský tým: Zuzana Doleželová (CZ), Denise Ackermann (DE)

Vystavující umělci: Jiří Dvořák (CZ), Martin Herold (CZ), Antje Guske (DE), Marianna Alasseur Látalová (CZ), Lemos&Lehmann (DE), Nora Mesaros (DE), Jáchym Myslivec (CZ), Johan Schäfer (DE)

Tisková zpráva
Pozvánka