Tradiční vnímání identity vychází v obecné rovině z historické a kulturní zakořeněnosti v dané komunitě, v daném místě. Ústecký region se v důsledku celé řady faktorů, vnějších okolností a historických souvislostí své dřívější kolektivní identity vědomě vzdal. Region, který kolektivní identitu takto ztratil, si ale po letech hledání a uvědomění si zásadní ztráty buduje novou tvář, a to v situaci, kdy se v globálním měřítku objevuje typologicky nové vymezení identity – a to především v souvislosti s diskutovanými genderovými či environmentálními aspekty, politickými či ideologickými preferencemi a rovněž ve vztahu k virtuální kolektivní (sebe)projekci a (sebe)reprezentaci v online prostředí. Nová kulturní identita místa se tak rozšiřuje i pod vlivem celého spektra otázek s identitou souvisejících. Identita se nově nepředává pouze v rámci rodinných vztahů, tradice, sociálních a kulturních vazeb, ale i prostřednictvím sociálních sítí, online platforem a virtuálních projekcí.
Franziska Windolf, Meet The Memory Person: A Monument for the Future
Valérie Leray, Private firm & Rock Quarry, Liberec 2024 // /Internment Camp for Gypsies (Roma) 1940 - 1943 (SZ)
Darja Lukjanenko, Memory Metal, 2024
Pavlína Fichta Čierna, Akoby som nevedela čo viem (2024)
Michaela Thelenová, POD LÍPOU
Silvie Milková, Osoba X
Výstava připravovaná pod názvem TOTOŽNOST představí různorodé umělecké přístupy akcentující téma identity vycházející z individuální zkušeností oslovených autorů a autorek, ale zároveň kontextualizuje i širší globální zkušenost, respektive specifické přístupy k této problematice odehrávající se v odlišných, ale přesto v mnohém se prolínajících lokálních reáliích globalizovaného světa. Skupinová výstava TOTOŽNOST se stane prvním výstupem z plánovaného cyklu čtyř mezinárodních výstavních projektů kontextualizujících klíčová témata vyrůstající ze strukturálně narušeného prostředí Ústeckého kraje, kterými jsou: identita v kontextu historického i aktuálního vývoje regionu – budování kritické a otevřené komunity; možnosti vzdělávání a komunitní spolupráce jako aktivní nástroje vzdorující aspektům sociálního vyloučení; rozvoj krajiny v souvislosti s environmentálními procesy; řemesla a technologie jako prostředek pro posilování trvale udržitelného rozvoje. Tyto výstavy se zároveň nezaměří jen na aktuální kulturní reprezentaci těchto témat, ale také na jejich zasazení do širšího rámce globálních společenských, ekonomických a environmentálních změn.
Barbara Holub (AT), Pavlína Fichta Čierna (SK), Valérie Leray (FR/DE), Darja Lukjanenko (UA), Silvie Milková (CZ), RAFANI (CZ), Zdeněk Svejkovský (CZ), Michaela Thelenová (CZ), Slaven Tolj (HR), Franziska Windolf (DE)
Kurátor
Michal Kolečk
Produkce
Kristýna Císařová
Zuzana Doleželová
Dominik Kobeda
Markéta Müllerová
Instalace
Jan C. Löbl
Jáchym Myslivec
Štefan Pecko
Karim Tarakji
tým DUUL
Grafický design
Přemysl Zajíček
Výstava TOTOŽNOST je součástí Strategického projektu RUR realizovaného UJEP, který získal podporu z prostředků Fondu spravedlivé transformace.