SMTWTFS
12
3456789
10111213141516
171819212223
24252627282930
31

Prezentace a diskuze o dílech ve veřejném prostoru

27. 2. 2024 od 17 hodin

Dům umění Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

si Vás dovoluje pozvat na prezentaci a následnou diskuzi o dílech ve veřejném prostoru, která vznikají pro výstavu Gardening of Soul.

27. 2. od 17:00

Registrace není nutná / vstupné dobrovolné.

Čti více

Projekt: Sever

20. 3. – 6. 4. 2024

Kurátor: Adam Štěch  

 

Severní Čechy, Sudety, Ústecký a Karlovarský kraj. Region na rozcestí geografických celků i dramatických historických událostí. Region, který se během své historie potýkal s řadou zásadních změn a zvratů. Jeho přínos v oblasti designu, uměleckého řemesla, průmyslu i architektury zhodnocuje výstava Design na rozcestí: 50 příběhů designu z Ústeckého a Karlovarského kraje. Region představuje nejenom jako jednu z kolébek českého průmyslu a spotřebních kreativních odvětví, ale i jejich aktuální renesanci. Expozice není detailní historickou sondou do vývoje průmyslu, řemesel a designu, ale spíše inspirativní soubor rozmanitých příkladů užitého umění, uměleckého řemesla, průmyslového designu, produktového designu, interiérového designu i nových technologických výdobytků a přesahu designu do sociálních služeb, turismu či současné interpretace historie. Pod záštitou Fakulty umění a designu se tak v galerii DUUL představuje v tomto ohledu často přehlížený region jako inspirativní místo, ve kterém vznikalo a vzniká mnoho rozmanitých podob designérské kreativity minulosti i současnosti. 

Čti více

Soundscape Composition as Context-Based Creation

leden - březen 2024

Série seminářů kanadského profesora Barryho Truaxe – za 3 měsíců se dozvíte o vzniku a historii směru akustická ekologie a o současných trendech. Kurz s celým názvem Soundscape Composition as Context-Based Creation nabídne hluboký vhled do rozmanitých způsobů zpracování zvuků prostředí. 

Kurz se bude odehrávat každou středu od 19:30 ve vzdělávacích workshopech v Domě umění Ústí nad Labem FUD UJEP v měsících leden, únor a březen 2024. Všechny lekce proběhnou v anglickém jazyce.

Čti více

Gardening of Soul

7. 12. 2023 - 9. 3. 2024

 

Jiří Bartoš & Jan C. Löbl (CZ), Jiří Černický (CZ), Olia Fedorova (UA), Barbara Herold & Florian Huth (DE), Stephen Hobbs (ZA) & Marcus Neustetter (AT), Jiří Philippe Janda & Václav Mach (CZ), Zdena Kolečková (CZ), Jiří Kovanda & Ivana Lovětínská (CZ), Jan Krtička (CZ), Michaela Labudová (CZ), Man Tin (HKG), Finnbogi Pétursson (IS), Andrea Resner (CRO), Robert Vlasák (CZ), Wong Wo Bik (HKG)

Kurátor/ Curator: Michal Koleček

Výstava Gardening of Soul v Domě umění Ústí nad Labem je součástí programu Gardening of Soul: In Five Chapters, který se zabývá tematikou zahrady a zahradničení v různých metaforických zaměřeních. Tento víceletý program realizovaný na Fakultě umění a designu UJEP je členěn na několik vzájemně se prolínajících částí a zahrnuje tvorbu uměleckých děl ve veřejném prostoru se zapojením lokálních komunit, rezidenční pobyty zahraničních umělců v České republice a českých umělců na Islandu, mezinárodní konferenci a výstavní prezentace doprovázené realizací aktuálních uměleckých děl. Výstavu Gardening of Soul lze v kontextu tohoto projektu chápat jako významný průsečík, neboť se v jejím rámci představuje celá řada výsledků postupně vznikajících v jeho průběhu a odrážejících jeho tematické zaměření prostřednictvím individuálních uměleckých vyjádření.

Čti více

Ruiny a (r)evoluce

7. 12. 2023 - 9. 3. 2024
Vystavující: Ruta Putramentaite,  Gabriela Benish-Kalná / Connor Drew, Markéta Kinterová, Barry Wan
Kurátorka: Mariana Serranová

Stojíme bezradně na troskách industriální doby. Dosud přetrvávající důraz na zvyšování produkce, extrakcionismus a zisk se jeví jako jednou z hlavních příčin současné klimatické krize. Po dvou stoletích poživačné destrukce krajiny a vyčerpávání přírodních rezerv jsme dospěli do fáze nutnosti rychlých řešení v globálním měřítku. Dialektika postupného rozkladu i radikální destrukce mocenských struktur a následné transformace je v západní hegelovské historické tradici jakousi proměnnou, která usnadňuje orientaci v čase.

Čti více

um domnění – Natálie Pleváková

7. 12. 2023 — 9. 3. 2024

Zvuková instalace um domnění si pohrává s měřítkem citlivosti k vnímání zvukového prostředí. Vychází z objektivně dané skutečnosti – zvuk je pro většinu z nás základním prvkem konstrukce reality. Samotný český název díla odkazuje formou hříčky na reflektované místo a jeho oficiální označení. V kompozici, pomocí zvuků v Domě umění Ústí nad Labem, Natálie Pleváková odhaluje místa, akcentuje objekty a materiály, přenáší frekvence mimo slyšitelné spektrum do vnímatelného počitku.
Natálie Pleváková je hudební skladatelka a zvuková umělkyně. Ve své tvorbě hledá východiska z časové determinace hudby a fragmentárního hudebního vnímání. Balancuje na hraně zdánlivého chaosu a precizní kompozice a vyzývá tak ke společnému objevování nových estetických kategorií v hudbě i zvyšování poslechové citlivosti.

Čti více

Cvrlikat, umění z ptačí perspektivy

24. 4. - 27. 7. 2024

Výstava CVRLIKAT spojuje různé umělecké pohledy na ptáky z perspektivy konceptuálního a akčního umění, sochařství, videa, ale i performance nebo kresby, které se objevily od roku 1960 a přesahují naturalistické znázornění zvířat. 

Čti více