SMTWTFS
23456
78910111213
141516181920
212223242527
28293031

Polina Khatsenka – TRANZIT ZONE

Galerie 3
22. 3. — 27. 5. 2023


TRANZIT ZONE
Vystavující: Polina Khatsenka (CZ/BLR)
Kurátorka: Adéla Machová

Polina Khatsenka (nar. 1992, Minsk, aktuálně žije v Ústí nad Labem), audiovizuální umělkyně, sound designérka a hudebnice vystupující pod zkratkou „mudaki“, se zajímá o zvuková prostředí i elektroakustickou hudbu. V její práci nalezneme jak užití terénních nahrávek, tak počítačově generované a modifikované zvukové nástroje. Umělecká díla zakládá na široké škále aspektů zvuku.

V její tvorbě se mísí experimentální zvukový záznam s aktivním vnímáním zvukových výpovědí existence a fungování člověka v současné společnosti. Echa lidské činnosti a určité aktivity, nebo lidského vědomí a projevu, vystihuje pomocí zvuku, který někdy doprovází vizuálním prvkem nebo v případě nově připravovaného díla TRANZIT ZONE psaným slovem. Pro Galerii 3 autorka vytvořila ruchově pestrou zvukovou kompozici určenou přímo do sluchátek.

Dílo TRANZIT ZONE reflektuje téma ohroženého jazyka, porozumění, paměti i tradice, kterou jazyk, ať už v podobě mluvené či psané formy, pomáhá spoluutvářet. Inspirace vychází z autorčina mateřského jazyka – běloruštiny, která je v rámci politického uspořádání země používána stále méně, neboť ji nahrazuje ruština. Pracuje s myšlenkou, že jazyk a jeho autonomní pozice je nebetyčným odkazem a kulturním dědictvím své země, a že potenciál jeho role též spočívá v možnosti vymezit se vůči nucenému politickému nebo socio-kulturnímu vlivu. Polina Khatsenka metaforicky ohledává souvislosti a spojení uvnitř řeči, zajímá se o její kořeny i aktuální projevy, a konfrontuje je se situací postupného upozaďování či vytrácení se daného jazyka ze společnosti.

 

text: Adéla Machová
grafika: Kseniia Melnikova

https://www.works.io/polina-khatsenka
https://soundcloud.com/mudaki
https://mudaki.bandcamp.com/

Polina Khatsenka