SMTWTFS
12345
6791011
131415161718
20212223242526
2728293031

Výstavní prostory

Výstavní program v centrálním galerijní prostoru Domu umění Ústí nad Labem (DUÚL) je zaměřen na prezentaci významných uměleckých osobností a podstatných výtvarných proudů aktuálního, především středoevropského, vizuálního umění. Každoročně představí sedm výstavních projektů — od sólových výstav po tématické skupinové prezentace.

Rámcovým tématem výstavního programu v roce 2017 je reflexe hlubinných procesů uvnitř aktuálního společenského kontextu, které reprezentují změny v socio-kulturním i politickém klimatu střední Evropy. Tyto změny vyrůstají z nedostatečně reflektovaných historických souvislostí, stejně jako z pohybů formovaných globálním prostředím.

Hlavním kurátorem Domu umění Ústí nad Labem je Michal Koleček, který na realizaci jednotlivých výstavních projektů spolupracuje s kurátory reprezentujícími jak lokální odborná pracoviště, tak partnerské, především zahraniční, instituce, nebo rovněž s přizvanými free-lance kurátory.

plánek výstavních prostor

foto výstavních prostor

galerie1-11x-768x513
Dům umění Ústí nad Labem — pohled do hlavního sálu

duul-epifanie-5488
galerie 2

Galerie 2

Druhý, rozlohou menší, výstavní prostor Domu umění Ústí nad Labem je otevřen prezentaci současného výtvarného umění a designu. Dlouhodobým záměrem je prezentovat tvorbu výtvarných umělců a designérů, kteří studují či aktuálně absolvovali umělecký studijní doktorský program na české nebo zahraniční vysoké škole. Cílem je představit jak realizovaná díla nebo designérské prototypy, tak autorské přístupy, tvůrčí procesy a poodhalit procesy tvůrčího myšlení a uměleckého výzkumu. Pod kurátorským vedením Adély Machové vzniká výstavní program pro daný kalendářní rok, přičemž na programu pro rok 2021 spolupracuje s kurátorkou Barborou Hájkovou. V roce 2021 svou tvorbu představí Maria Mandić (Srbsko), Ivars Gravlejs (Lotyšsko), Jiří Bartoš (ČR), Jakub Tajovský (ČR) a Aleš Zapletal (ČR). → plánek výstavních prostorfoto výstavních prostor