SMTWTFS
123
45678910
11121314151617
182021222324
25262728293031

Nela Bártová – Ohrwurm

Galerie 3 / 20. 3. — 27. 7. 2024

Vystavující: Nela Bártová
Kurátorka: Adéla Machová

Skladba ohrwurm multimediální umělkyně Nely Bártové reflektuje prostředí lázeňského města Karlovy Vary. Bublající vřídla a lázeňské prameny — typickou a esenciálně jedinečnou zvukovou krajinu zachytila autorka během rezidenčního pobytu (projekt Esence místa / Karlovy Vary, září 2023). Tak jako u svých dalších zvukových děl se soustředí především na prohloubení zážitku z návštěvy místa. Zajímá ji moment soustředěného vnímání, v tomto případě městského prostředí, které je spoludefinované přírodním živlem, léčivou vodou.

Pro zachycení tohoto jedinečného prostředí autorka použila improvizovaný hydrofón pro záznam zvuků vody a na snímání vibrací v zemi použila geofón (kontaktní mikrofon snímající vibrace v zemi). Obě nahrávky zkomponovala do aktuálně prezentované skladby a zvukovou instalaci doplnila o autorské básnické texty. Osobně tuto instalaci pro Galerii 3 vnímám jako metaforickou ilustraci niterného prožívání. Sama autorka říká: “Pokud budeme dostatečně vnímaví ke svému prostředí, staneme se vůči němu citlivějšími. Pokud si poslechnu, jak zní zem, po které chodím, možná se vůči ní stanu citlivější.”

Nela Bártová (*1998), původem z Opavy, vystudovala sochařství na FaVU VUT v Brně a nyní pokračuje ve studiích na pražské AVU. Jako neli vanilli občasně mixuje kolotočářské techno, ale také ambientní zvuky. Nedílnou součástí její práce je text — publikovala na několika literárních webech, v časopisech a antologiích a v ostravském nakladatelství Bílý Vigvam jí v roce 2021 vyšla debutová sbírka Na konci chodby je ráno, která byla nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii debut roku. Ve svých dílech Bártová zpracovává témata týkající se člověka ve vztahu k přírodě a jeho fungování v současném světě. V průřezu její tvorbou se objevují prvky koláže, které využívá v různorodých formách, především v kombinaci médií, se kterými pracuje. Mezi její záliby patří spánek a chůze.

 

text: Nela Bártová (CV) a Adéla Machová

grafika: Lena Sára Grochowiecová

pozvánka / plakát

 

Galerie 3 v Domě umění Ústí nad Labem vytváří specifické prostředí pro prezentaci umělců pracujících se zvukem a reflexí prostoru. Prostor pro prezentaci zde definuje autorem připravený zvukový bod – místo, kde lze naslouchat, soustředěně vnímat, sdílet nebo rezonovat. Nabízený základní formát poslechu do sluchátek s sebou přináší jak moment soustředěného vnímání, tak určitou variabilitu v podobě site-specific tvorby a součástí prezentace mohou být zvukové instalace, zvuková kompozice, specifická audiovizuální tvorba nebo zvuková mapování.