SMTWTFS
23456
78910111213
141516181920
212223242527
28293031

(NON)OBSOLETE MEDIA #2

6. 12. 2022 (úterý) → od 18.00 hodin 

(NON) obsolete media je projekt ve kterém z.s. phonon~ spojil síly s Archivem města Ústí nad Labem, kde je mimo jiné uložena obsáhlá sbírka šelakových gramofonových desek. Projekt je rozvrstven do několika směrů: digitalizace analogových nosičů, autorské zvukové tvorby s její živou prezentací a tematických přednášek pro veřejnost. Do projektu jsou přizváni umělci působící na české a německé výtvarné scéně a to jak mezinárodně etablovan, tak i lokálně působící, zejména v Ústí nad Labem a Drážďanech.
 

Veřejným výstupem projektu jsou tři události během nichž budou postupně představeny autorské kompozice vytvořené na základě archivem zpřístupněných a digitalizovaných zvukových záznamů. Své práce ve formátu živého hraní a akusmatických skladeb v kvadrofonním zvuku představí: Marie Čtveráčková, Jan Macháček, Iňaki Rocha Echevarria, Jan Krombholz, Moizes Horta Valenzuela, Jan Burian, Vojtěch Groot, Antje Meichsner, Oliver Torr a Polina Khatsenka.

Součástí události je také trojice tematických přednášek. První bude o vzniku a historii ústecké sbírky šelakových desek od jejího zakladatele PhDr. Vladimíra Kaisera. Následuje přednáška o vývoji formátu prostorového zvuku od Poliny Khastenky a poslední přednáška o digitalizaci a archivaci analogových médií (šelakové desky, voskové válečky, magnetofonní pásky) od Filipa Šíry. 

Vedle živé prezentace děl oslovených umělců vznikla také kompilace skladeb, která bude slavnostně uvedena na závěrečné události v úterý 13. prosince. Kompilace je druhým releasem na námi čerstvě založeném labelu, který najdete na adrese https://phononlabel.bandcamp.com/
 
Všechny události projektu se odehrávají v Domě umění Ústí nad Labem.
Projekt je finančně podpořen Statutárním městem Ústí nad Labem.
phonon z.s. děkuje řediteli Archívu města Ústí nad Labem Petru Karlíčkovi za výjimečnou příležitost a spolupráci.