SMTWTFS
1234
56910
12131415161718
1920212425
262731

Zvukové odrazy #13 – Veronika Svobodová

 

28. 8. 2020 (pátek) → od 17:00 hodin

 

Třináctý díl z cyklu prezentací soudobé zvukové tvorby na pomezí hudby a výtvarného umění, které uvádí studenti a pedagogové z ateliéru Time-based media FUD UJEP.
Tentokrát s Veronikou Svobodovou.

V pořadí třináctá edice Zvukových odrazů představí dílo Veroniky Svobodové, konkrétně její zvukovou kompozici Ror-bu, v rámci které umělkyně zpracovala své sonické zkušenosti získané během pobytu v severním Norsku. Autorka vychází z terénních nahrávek a inspirace samotným místem — rybářským domkem na pobřeží ostrova Senja, ve kterém každoročně od roku 2011 probíhá ArtiJuli Festival of Contemporary Art spolu s uměleckými residencemi. V roce 2020 získala Veronika Svobodová se zvukovou kompozici Ror-bu hlavní cenu soutěže Palma Ars Acustica.

Za přístupem Veroniky Sládkové k práci se zvukem můžeme poodhalit autorčiny vazby k divadelní scénografii, umění instalace a performance. Veronika ve své tvorbě propojuje hledisko času, prostoru a situace. Důležitý pro ni není ve výsledku zvuk samotný, ale způsob, jakým je utvářen. Divák je během performance svědkem tajuplného děje, ve kterém však zvuk není tou jedinou důležitou složkou. Významný je totiž právě způsob, jakým umělkyně oživuje různé artefakty, které se dají nalézt v rybářském domku a jeho bezprostředním okolí: písek, zlomky dřeva, břidlicové desky a kamínky jsou snímány kontaktními mikrofony a společně s terénními nahrávkami vytváří svéráznou zvukovou a prostorovou situaci, kterou Veronika často reaguje i na specifický prostor, ve kterém se představení odehrává.

Program se uskuteční za laskavé podpory Statutárního města Ústí nad Labem, Ministerstva kultury ČR, Fakulty umění a designu a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.