SMTWTFS
1234567
89111213
15162021
222325262728
2930

Zvukové odrazy #12 – Jiří Suchánek

17. 6. 2020 → od 17:00 hodin

 

zvuková performance

Jiří Suchánek — zvukový tvůrce, hudebník, multimediální experimentátor, instalatér a vývojář 

Jiří Suchánek se dlouhodobě věnuje tvorbě trvalých audiovizuálních instalací, které často umisťuje do netradičních prostor (astronomická observatoř, jeskyně, lávka, duny, křoví…). Zkoumá tak trvanlivost elektronických médií v těžkých klimatických podmínkách a souběžně i nové formy komunikace multimediálního díla. Jeho umělecký přístup je syntetický — svých dílech spojuje zvuk, světlo, sochařské objekty, elektroniku a velmi pečlivě si  vybírá prostory. Středem jeho děl je zvuk, který je rozšířen nebo artikulován jinými médii, neočekávanými sociálními situacemi, či přírodními jevy. Jiří hledá způsoby synchronizace zvuku a světla. Pro své instalace komponuje hudbu a vyvíjí vlastní software fungující často jako sonifikační mezi doménový mediátor. Zabývá se tvorbou a vývojem netradičních dotykových i bezdotykových hudebních nástrojů a programováním v hudební tvorbě. Vystupuje s experimentální elektronickou hudbou založenou na sonifikaci atomových dat. Za tento projekt mimo jiné obdržel ocenění Excellence in sound art @ sound design na prestižní mezinárodní konferenci klingt gut! Symposium on Sound v Hamburku 2018.

Realizoval řadu dlouhodobých multimediálních instalací ve veřejném prostoru, vystavoval a koncertoval i na řadě prestižních mezinárodních festivalů jako např.: CTM, UNSOUND, ICAD, NEXT, NCCA, STIMUL, ENH, NIME, klingt gut! atd. Byl na stážích v mezinárodních centrech STEIM, TIMET či Institute of Sonology.

Od roku 2018 pořádá v Brně mezinárodní, poslechové večery akusmatické hudby SONIX, které jsou zaměřeny na multikanálové elektroakustické skladby, většinou prezentované ve tmě. Od roku 2009 je asistentem Kabinetu audiovizuálních technologií na FAVU, kde vyučuje předměty věnující se Sound artu a audio technologiím. V současnosti dokončuje doktorský program na JAMU, kde bude také od letošního roku i pedagogem nově založené specializace Kompozice elektroakustické hudby.  Ve své dizertační práci se zaměřuje na sonifikaci využitou v hudební kompozici a sound-artu a estetiku data-mappingu.
Jeho snem je na horách vytvořit elektronickou instalaci, která bude samostatně fungovat alespoň 500 let a celá zaroste lišejníkem.

Grafický design: Evelína Ženíšková

https://soundcloud.com/jirisuchanek
https://www.jiri-suchanek.net/en/
e/ futuresonix@gmail.com

→ Plakát 

Fotoreport z akce