SMTWTFS
1234567
89111213
15162021
222325262728
2930

skupina Matky a Otcové

9. 6. 2020 → od 16:00 hodin

 

Komentovaná procházka po sochách rodin v Ústí nad Labem.

 

→ sraz v 16:00 na zastávce Gagarinova ( z Mírového náměstí linky číslo 51, 52, 55, 60)
→ procházku po centrálním parku na Severní Terase povede historik Pavel Koziol
→ zaměříme se na sochy rodin, mateřství či manželské dvojice
→ kolem 17:00 hodin přesun MHD ze zastávky Krušnohorská k atriu Magistrátu města Ústí nad Labem k sousoší Rodiny Ivana Záleského, kde proběhne intervence skupiny Matky a Otcové.

Projekt Matek a Otců se zaměřuje na sochařský žánr sousoší, konkrétně Rodiny Ivana Záleského nedaleko Domu umění v atriu Magistrátu Ústí nad Labem. Tzv. nukleární rodina (matka, otec, dítě) je častým námětem objevujícím se ve veřejném prostoru jako vzor ideálního a stabilního rodinného života. Intervence v rámci vybraného sousoší Rodiny spočívá v doplnění o další dvě, sochařskou formou odlišné postavy právníků, kteří z nadhledu pozorují rodinnou idylu. Oproti oblým tvarům rodiny jsou právníci strnulí a vytvoření z netrvalých materiálů, především textilu a sádry. Toto dočasné doplnění je formulací aktuálních a realističtějších rodinných výjevů. Modifikovaně se projekt může připojit ke všem sousoším ztvárňujícím rodinnou tematiku po celé České republice.

Skupinu Matky a Otcové založenou v roce 2001 tvoří čtyři umělci. Všichni studovali na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Lenka Klodová (1969) společně s Martinem Péčem (1967) a Markem Rejentem (1969) absolvovali v ateliéru Sochařství. Kov a šperk vystudovala Lucie Krejčová (1969). Iniciátorem vzniku skupiny byla osobní situace umělkyň-matek a umělců-otců. Jejich zkušenost s těmito životními rolemi se stala bohatým inspiračním prostorem pro jejich tvůrčí činnost, v rámci které odlehčenou a často (sebe)ironickou formou poukazují na to, že umění, rodinný život a výchova dětí si nemusí vzájemně konkurovat. Vlastní uměleckou strategii blíže vysvětlují: „Svoje manželsko-rodičovské prožitky a zkušenosti nevytahujeme pouze coby pikantní historky pro pobavení přátel, ale používáme je jako materiál pro naše umění.“ Přestože v jejich působení nalezneme jakousi tvůrčí pauzu, představili se v řadě projektů, ve kterých se například věnovali tvorbě ve veřejném prostoru.

Projekt vznikne za laskavé podpory Magistrátu a Statutárního města Ústí nad Labem. 

Fotoreport z akce