SMTWTFS
34
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Program pro školy

Vzdělávací programy
pro školy a zájmové skupiny

Dovolujeme si Vám představit naši aktuální půlroční nabídku doprovodných programů pro školy a zájmové skupiny pořádané Domem umění Ústí nad Labem. Náš program je určen pro žáky I. a II. stupně základních škol a dále také pro studenty středních škol.

Našim cílem je zprostředkovat umění žákům a studentům formou zážitku, který podpoří nejen jejich samotný zájem o umění, ale také je naučí vnímat umělecká díla, na jejichž základě jsou žáci a studenti schopni samostatně tvořit vlastní úsudky a závěry nejen v oblasti umění. V našich aktivitách zapojujeme především metakognitivní myšlení, které zamezuje pouhému pasivnímu přijímání informací. Klademe důraz především na rozvoj kritického myšlení a tvořivosti, ale i na mezipředmětové vztahy a oborové přesahy. Skrze výtvarné etudy učíme účastníky kooperace, pochopení, ale i tolerance k potřebám druhých.

Naše programy jsou v souladu RVP a s aktuálními vzdělávacími potřebami. Můžete proto vybírat z nabídky programu Domu umění Ústí nad Labem, který zahrnuje galerijní animace, výtvarné kurzy dle vašeho výběru či sítotiskovou dílnu. Nabízíme také klasické komentované prohlídky s lektorkou.

Účast na všech programech je potřeba rezervovat minimálně s týdenním předstihem. Kapacita je u jednotlivých programů omezena. Všechny programy, včetně otevírací doby, lze přizpůsobit Vašim potřebám.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat elektronicky (duul@ujep.cz) či telefonicky
(+420 702 217 042) a rezervovat si tak svá místa. Budeme se těšit na Vaši návštěvu!

→ sledujte nabídku k aktuální výstavě zde (dílny, páteční odpoledne pro děti, galerijní setkání)

 

Nabízené formáty programu

» galerijní animace: MŠ, ZŠ, ZUŠ, SŠ / 30 Kč / vedoucí lektorka Šárka Studecká
» výtvarné kurzy: ZŠ, ZUŠ, SŠ / 30 Kč / vedoucí lektorka Maro Hajrapetjan
» sítotisková dílna: SŠ, VŠ / 50—100 Kč / vedoucí lektorka Adéla Bierbaumer

Galerijní animace

Místo: prostory Domu umění
Cílová skupina: MŠ, ZŠ, SŠ, ZUŠ
Časová dotace: 1,5—2 hodiny
Kapacita kurzu: po domluvě
Cena: 30,- Kč

Co si představit pod pojmem galerijní animace?

Galerijní animace v Domě umění Ústí nad Labem jsou programy vedené zkušenou lektorkou. Program zahrnuje jak teoretickou část v podobě odborného výkladu a dialogu s návštěvníky, tak část praktickou, zaměřenou na vlastní tvůrčí aktivitu účastníků. Důležitou roli v galerijní animaci hraje zážitek a žáci jsou prostřednictvím zábavných aktivit a jim blízkých témat seznámeni se současným uměním tváří v tvář originálům uměleckých děl.

Jednotlivé galerijní animace jsou připraveny na míru vybrané skupině a jejímu příslušnému stupni vzdělání (ZŠ, SŠ, ZUŠ) či různorodé zájmové skupiny. Galerijní animace je možné navštívit nejen v rámci výuky výtvarné výchovy, ale i dalších předmětů. Program je vždy v souladu s RVP. V rámci doprovodného programu výstav je možné objednat pouze komentovanou prohlídku s lektorkou.

Jak postupovat při rezervaci?

V případě zájmu o galerijní animaci nás kontaktujte e-mailem na adresu duul@ujep.cz. Naše lektorka Vám sdělí podrobnější informace k průběhu galerijní animace a konkrétnímu tématu výstavy. V e-mailu vždy uveďte Vámi preferovaný termín a čas příchodu, počet žáků, požadovanou délku programu.

Výtvarné kurzy

Místo: Dům umění — Dílna U Pavouka
Cílová skupina: ZŠ, SŠ, ZUŠ
Časová dotace: 1,5 hodiny
Kapacita kurzu: po domluvě
Cena: 30,- Kč

Nápadník výtvarných kurzů

Upředli jsme pro Vás bohatou nabídku výtvarných kurzů pro základní a střední školy. Během nich se účastnícI budou zabývat konkrétními výtvarnými technikami, uměleckými směry, vybranými uměleckými díly či zajímavými tématy z dějin vizuální kultury. Frotáž, surrealismus, Primavera či téma vanitas v současném umění už nemusí nadále být tak začarovanými slovy! Společně objevíme nekonečné možnosti výtvarného vyjádření, zjistíme, že například kresba nemusí být vůbec tak složitá a nudná, jak se může zdát. Že každý má v sobě kreativního ducha a že v Dílně U Pavouka je možné úplně všechno.

Kurzy jsou koncipované jako setkání, kde bude prostřednictvím diskuze, otázek a odpovědí, motivačních her a dalších iniciačních metod odhalen význam a interpretace daného tématu. Součástí kurzu jsou taky výtvarné etudy navázané na probírané téma.

Jak postupovat při rezervaci?

V případě zájmu o kurz nás kontaktujte na adrese duul@ujep.cz. Naše lektorka Vám ráda sdělí podrobnější informace k průběhu a konkrétnímu zaměření kurzu. V e-mailu vždy uveďte název kurzu, o jakou třídu/ročník by se jednalo; vámi preferovaný termín a případné otázky. Týdně proběhne pouze jeden kurz na základě předešlé domluvy.

Příklady kurzů:

Rodina podle Gerharda Richtera, Dopisy Cy Twomblyho, Matissovy krásné ubrusy, Modrá je dobrá, Caravaggiův Narcis a selfie, Štěně Jeffa Koonse, Vladimír Boudník a jeho „obrázky“ po Praze, John Cage — Knížka z bláta, Schovaný portrét, Tři, dva, jedna, teď! Cákej!, Snídáte rádi v trávě?, Pšššt, zátiší!, Ten pán křičí z plných plic, Monetovy výlety do přírody, Egyptský komiks, Frotáže Maxe Ernsta, Vincentova Hvězdná noc, Smím prosit? — tanec ve výtvarném umění, Je houpací kůň nesmysl?, Stínové divadlo — barokní svět iluze

Sítotisková dílna

Místo: Dům umění — Dílna U Pavouka
Cílová skupina: SŠ, VŠ
Časová dotace: 2—5 hodin
Kapacita kurzu: po domluvě
Cena: 50,- Kč (bez textilního materiálu) 100,- Kč (včetně textilního materiál)

Chtěli byste se podívat sítotiskové dílny a dozvědět se něco více o této výjimečné technice? V rámci dílny si s ilustrátorkou Adélou Bierbaumer můžete vytvořit vlastní šablonu a vytlačit plakát, či potisknout tričko nebo tašku. V případě zájmu třídy či skupiny zavolejte a rezervujte si termín. Náplň workshopu lze přizpůsobit vašim časovým požadavkům.

V případě zájmu o kurz nás kontaktujte na adrese duul@ujep.cz. V e-mailu vždy uveďte Vámi preferovaný termín a čas příchodu, počet žáků, požadovanou délku programu.

Program animací a komentovaných prohlídek
objednávejte a pro více informací nás
neváhejte kontaktovat na:
e/ duul@ujep.cz
t/ +420 475 285 188

Archiv:
→ realizované programy ve školním roce 2016/2017
→ realizované programy v období září 2017 - leden 2018 
realizované programy v období jaro - léto 2018
→ realizované programy v období podzim - zima 2018/2019