SMTWTFS
12345
6791011
13141516171819
2023242526
272829

Parter II. – Nalezený prostor Masarykovy ulice

5. 8. — 18. 9. 2021 / hlavní sál DUÚL a veřejný prostor města

 

Vystavující umělci: Stanislav Abrahám, Comunite Fresca, Jan Boháč, Juraj Gábor, K2N LANDSCAPE, Laura Filáková, Richard Loskot a studio UAII, Robin Seidl
Kurátorky: Martina Johnová, Iva Polanecká

Umění může být výrazným hybatelem změn ve společnosti — a proto se snažíme, aby dočasné působení DUÚL přineslo do nové lokality projekty, které budou moci reflektovat aktuální situaci, otevírat a podporovat otevřenou diskuzi, a to především na lokální úrovni — tedy v městských prostorách v rámci participativních procesů.
V návaznosti na výstavu Open Parter — opomíjený prostor Masarykovy ulice, kde jsme se především snažili otevřít příběh a historii této lokality a místních obyvatel, se tematicky vracíme do veřejného prostoru parteru. Genius loci tohoto místa, ve kterém trávíme velkou část našeho času, nás motivovalo pojmout tentokrát širší kontext veřejného prostoru se zaměřením na pozapomenuté souvislosti, které jsme postupně rozkrývali z pamětí a příběhů. Zdánlivě objektivní uchopení minulosti otevřelo možnosti k vytvoření nových představ o prostoru a místě skrze kolektivní a individuální paměť osobností, které jim dávají konkrétní váhu.

Formou architektonických a designérských intervencí, uměleckých instalací, diskuzí a happeningů se výstava snaží zdůraznit důležitost veřejného prostoru a jeho funkčnost pro jeho obyvatele. Tentokrát se chceme více zaměřit na degradované a diskutabilní plochy parteru, které mají potenciál stát se plnohodnotnými částmi společenského a kulturního života nejenom tamních obyvatel. Sérií dočasných, ale i trvalých, site-specific instalací a happeningů vybraní vizuální umělci a umělkyně tato místa oživí, kultivují a pokusí se nastínit jejich budoucí možný rozvoj. Hledáním identity těchto míst reagují na jejich problematiku, čímž podtrhují jejich lokální hodnoty. Jednou ze základních ambicí je nejen poukazovat na problémová místa, ale také vyvolávat diskusi a nastiňovat nová řešení nebo přímo iniciovat kroky ke změně. Tato urbánní akupunktura by pak mohla při troše štěstí a naslouchání ze strany establishmentu iniciovat pozitivní změny ve veřejném prostoru. Umění povyšující kvalitu místa — a místo posilující význam umění.

Zaměření uměleckých intervencí vychází z přímé zkušenosti s aktéry v této lokalitě a diskuze s odborníky. Mezi vybraná iniciační témata patří: paměť, město a jeho adaptace na změnu, městská regenerace, místo pro podivnosti, komercionalizace a gentrifikace, přetrvávající upřednostňování soukromých zájmů. Jedním z cílů umění ve veřejném prostoru je nejenom oživit veřejné městské prostory, ale také kulturně vzdělávat společnost a konfrontovat ji s uměleckými principy. V roce 2021 se součástí projektu stane otevřená spolupráce se zdejší organizací Dobrovolnické centrum a Ústeckou komunitní nadací.