SMTWTFS
23456
78910111213
141516181920
212223242527
28293031

Oliver Ressler – No Future is cancelled

Vernisáž 12. 2. 2020 v 18 hodin

Vystavující: Oliver Ressler (A)
Kurátor: Michal Koleček (ČR)

Oliver Ressler na své první samostatné výstavě v České republice, kterou připravil pro Dům umění Ústí nad Labem, představuje filmy a fotografie s tematikou hnutí za klimatickou spravedlnost, forem odporu proti ničení zemského klimatu a základů lidské existence. Název výstavy No Future is cancelled odkazuje na to, že je zapotřebí, aby se lidé veřejně a aktivně vyjadřovali, nenechávali rozhodnutí, jež ovlivňují životy nás všech, na národních politicích ani nadnárodních korporacích a v co největší celosvětové míře se angažovali v onom „povstání za klima“, o němž hovoří Jeremy Brecher.

Ústředním dílem prezentovaným na výstavě je Resslerova pětikanálová videoinstalace s názvem Everything’s coming together while everything’s falling apart (2016—současnost), která sleduje hnutí na ochranu klimatu a jeho úsilí odbourat ekonomický systém zcela závislý na fosilních palivech. Jde o soubor snímků reflektujících události klíčové pro klimatologické hnutí, které propojuje nespočet situací, kontextů, názorů a zkušeností. V prvním filmu sledujeme protesty aktivistů v průběhu summitu COP 21 (United Nations Climate Change Conference) v Paříži v roce 2015, na němž se ukázalo, že vlády nejsou schopné dohodnout se na čemkoliv závazném, co by omezilo globální oteplování. Snímek Ende Gelände se zase věnuje obřímu aktu občanské neposlušnosti v místě těžby fosilních paliv v Lužici poblíž Berlína, kde do jednoho z místních povrchových dolů vrhlo 4000 aktivistů. Film o ZAD (zone à défendre / oblast určená k obraně) se zabývá největší evropskou autonomní oblastí, která vznikla v rámci boje proti výstavbě nového letiště u francouzského města Nantes. Tato zóna je zářným příkladem toho, že k odporu a tvorbě alternativních řešení musí docházet současně.

Oliver Ressler (narozen 1970) žije a pracuje ve Vídni. Je autorem instalací, projektů ve veřejném prostoru a filmů na témata ekonomiky, demokracie, migrace, klimatické katastrofy, forem odporu a společenských alternativ. Natočil třiatřicet filmů, jež se promítaly po celém světě na tisících akcí společenských hnutí, v uměleckých institucích a na filmových festivalech.

Jeho díla byla k vidění na samostatných výstavách v Centro Andaluz de Arte Contemporaneo – CAAC v Seville, v Institutu umění Wyspa v Gdaňsku, v Lentos Kunstmuseum v Linci, v MNAC – National Museum of Contemporary Art v Bukurešti, v SALT Galata v Istanbulu a v současnosti v Kulturním centru v Bělehradu.

www.ressler.art
vimeo.com/oliverressler
instagram.com/oliver.ressler

pozvánka
tisková zpráva
press release

Fotoreport z vernisáže