SMTWTFS
1234567
89111213
15162021
222325262728
2930

Martin Kolář: Portrét vladaře

Úterý 18. 4. 2017 od 18 hodin

Úvodní přednáška a představení tématiky re-prezentace moci na problematice přítomného a nepřítomného, náhrady a clony. Autor promýšlí teorii reprezentace i v souvislostech současného skrytého delegování moci a vychází z myšlenek Rolanda Barthese a Michela Foucaulta.

Z cyklu autorských přednášek Ikonokracie; aneb obrazy ve službách moci, obraz jako moc. Akci připravuje Ladislav Zářecký, student Filosofické fakulty oboru Základy humanitní vzdělanosti – estetika.  

Motto: Marie-José Mondzain: „Pravda je obraz, ale není žádný obraz pravdy.“

Čím pak to asi bylo, že se na obálce společenského časopisu Salon, 10/ 1929, který vydával Bohuslav Kilián, objevila tato známá tvář. Můžeme hovořit o portrétu důstojné osobnosti, který zastupuje oficialitu občanského ducha, civilní patos, a jisté formy myšlení a chování typické pro danou dobu. Maska muže dokonale ztělesňuje ideje symbolizované třemi písmeny TGM.

Nejenom na základě daného obrazu se pokusíme představit tématiku re-prezentace moci (delgování moci), jejímž základním rysem je jistá indexovost (znak přízraku + index). Metodicky budeme vycházet z myšlenek Rolanda Barthese, Michela Foucaulta a Louise Marina. Zaměříme se na problematiku přítomného a nepřítomného, náhrady a clony.

/ facebook událost /