SMTWTFS
23456
78910111213
141516181920
212223242527
28293031

Łukasz Skąpski – Cestování časem

6/9 – 13/10 2018

Romantismus, který podporuje rozmanitost, se dokonale přizpůsobuje konzumerismu. Jejich manželství zrodilo nekonečný „trh zkušeností“, na kterém je založen moderní cestovní ruch.
(Yuval Noah Harari)

Výstava Łukasze Skąpského nazvaná Cestování časem a připravená přímo pro Dům umění Ústí nad Labem je inspirována jeho zkušeností s realitou současné Keni, kde na jaře tohoto roku strávil měsíc na studijním pobytu. Autor navíc pobýval mimo hlavní město v menším sídle Kilifi na břehu Indického oceánu a mohl tak zažít realitu afrického venkova bez určujícího a zkreslujícího vlivu globálního turismu. Zdá se, že tento zážitek ve Skąpském částečně vyvolal reminiscence na období společenské transformace následující po pádu komunistického režimu v Polsku a v celé Střední Evropě na počátku devadesátých let dvacátého století. Tehdejší touha obyvatel tohoto regionu stát se rychle a bezbolestně pevnou součástí západního světa stejně jako vzpomínky na zástupy turistů lačnících poznat nově se otevírající, levný a exotický svět jakoby před umělcem otevíraly perspektivu porovnání zdánlivě tak odlišných historických situací, respektive geografických a kulturních prostředí.

Łukasz Skąpski na své trase přes různá skutečná či fiktivní časová pásma s citlivou optikou sofistikovaného pozorovatele a porozuměním pro marginalizované vrstvy společenstev nahlíží procesy a pochody, jež na základě vybraného hyperbolizovaného symbolu přenáší pomocí statických i dynamických technických obrazů do galerijního prostředí a přibližuje je tak našemu společnému zájmu. Základní strategií, kterou autor pro komparaci odlišných kontextů využívá, je hyperbolizace paradoxů obsažených v sociálních situacích jakoby mimoděk reprezentovaných na ploše jednotlivých projektů. Ať již se jedná o cykly digitálních fotografií, pseudo-dokumentární video snímky nebo série nalezených či na základě předloh rekonstruovaných objektů, Skąpski vždy konstruuje příběh, jenž pracuje s prvky reality a akcentuje smysl pro autenticitu, ale nahlíží na ni vnější optikou, tedy pohledem jakéhosi naivního cestovatele či snad amatérského etnografa.

Łukasz Skąpski v rámci afrického pobytu hledal svůj vztah k tomuto kontinentu a jeho obyvatelům na půdorysu otázek, které jsou klíčové pro vlastní existenci. Prosmýkl se časem směrem k pocitu nedokonalosti vyvěrající z posttotalitní zkušenosti a uložené kdesi uvnitř jeho duše a zpochybnil zároveň schémata spojená s dominancí úspěšného bílého muže v současném přeskupujícím se světě. Podnikl cestu opačným směrem, tedy tam, kde představa bohatství má jiný význam, aby se mohl vrátit do souřadnic svého života a prostřednictvím umělecké reflexe otevřel nám i těm, kteří přicházejí, další dimenze jeho zdánlivě pevných obrysů.

Michal Koleček

Převážná část uměleckých děl prezentovaných Łukaszem Skąpským na výstavě Cestování časem v Domě umění Ústí nad Labem vznikla během autorova studijního pobytu na Pwani University College, Kilifi, Kenya, který byl realizován na jaře tohoto roku jako součást mezinárodního výzkumného projektu Technologies of Imaging in Communication, Art, and Social Sciences Project (TICASS) podpořeného Evropskou unií v rámci programu Horizon 2020.

→ více o autorovi naleznete zde

tisková zpráva
pozvánka