SMTWTFS
1234
56781011
121314161718
192021232425
262728

Lety

5. 3. 2020 → 17 hod
Lety

Promítání filmu a diskuze

Srdečně Vás zveme na projekci dokumentárního filmu LETY & následnou diskuzi s tvůrci a aktivisty za zrušení farmy. Promítání dokumentárního filmu o místě spojeném s romským holokaustem a následná diskuze s romistkou Renatou Berkyovou z Ústavu soudobých dějin při Akademii věd a Jozefem Mikerem romským aktivistou z občanského sdružení Konexe. Moderuje Miroslav Brož.

LETY
dokumentární film / barevný / premiéra: 23. 10. 2019 v kině Pilotů / délka: 58 min. / vyrobila: ROMEA TV / Režie/ scénář/ střih – Viola Tokárová, František Bikár, Renata Berkyová

V roce 2018 odkoupil český stát od společnosti AGPI za téměř 373 milionů velkokapacitní vepřín nacházející se v Letech u Písku na místě, kde byl za války zřízen koncentrační tábor pro Romy, sloužící jako přestupní stanice před transportem do Osvětimi. Částka za odkup dodnes budí emoce, stejně jako téma vztahu české společnosti k Romům. Dokumentární film LETY uvádí do širších souvislostí milníky více jak dvaceti let usilování řady organizací a jednotlivců o to, aby se místo romského holokaustu dočkalo důstojné piety, a seznamuje veřejnost s dosud neznámými skutečnostmi tohoto boje a s jeho hlavními aktéry.

Na příběhu romského aktivisty Čeňka Růžičky přibližuje pocity pozůstalých, kteří i ve svobodném režimu museli snášet neochotu obyvatel země a politických představitelů odstranit z místa, kde umírali jejich předci, páchnoucí prasečák. Ten se tak stal symbolem české neschopnosti vyrovnat se s vlastní vinou na genocidě Romů.

/ vstup volný
/ těšíme se na Vás!

TRAILERY:

film Lety
Občanské hnutí Romea

Akci pořádá
Platforma pro estetiku a politiku.