SMTWTFS
1
2345678
91011131415
161718192122
23242526272829
3031

Jiří Suchánek – Okolo

Galerie 3 / 7. 6. – 29. 7. 2023
Vystavující: Jiří Suchánek (CZ)
Kurátoři: Adéla Machová a Jan Krtička

Jiří Suchánek (1979, CZ) se ve své tvorbě věnuje elektroakustické skladbě, zvukové kompozici, interaktivní instalaci a pro umělecké instalace vyvíjí vlastní software jako sonifikační mezi-doménový mediátor. V jeho pracích často najdeme propojení zvuku, světla, sochy, elektroniky, kódování, a to vždy k pečlivě zvolenému prostředí. Soustředí se na moment naslouchání a zajímá se o specifická místa. Zvukové instalace často umisťuje do netradičních prostor jako jsou jeskyně, astronomická observatoř, lávky, křoví a jiné. Zajímá se o trvanlivost elektronických médií v různých klimatických podmínkách a nové formy komunikace multimediálního díla. Středem jeho umělecké tvorby je zvuk, jenž odkazuje na prostředí kolem nás.

Pro Galerii 3 Jiří Suchánek připravil zvukovou symfonii studených materiálů, kdy se beton a kov vzájemně vymezují ve sdíleném prostoru (Okolo, 2023). Toto místo nalezl na industriální vstupní rampě do galerie. Ohledává vybrané prostředí a skrze osobní zvukovou zkušenost zprostředkovává struktury okolního světa. Odkazuje na spící zvuky okolo nás, skryté rezonance materiálů, které stačí jen chtít objevit. Sluch přináší aktivizaci audiovizuálního poznání, jak tuto percepci popisuje teoretik Marshall McLuhan. Pomocí zvuku jsou tak aktivovány i naše ostatní smysly a emoce. Zvuk se pomocí umělecké intervence stává myšlenkou, vědomím, samostatnou existencí.

Jiří Suchánek vystudoval ateliér Video – multimédia – performance na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. Absolvoval zahraniční stáž na Institute of Sonology v Haagu (NL). V rámci doktorského studia na Janáčkově akademii v Brně se věnoval problematice sonifikace a estetice mapování dat, kde v roce 2021 obhájil práci „Sonifikace v hudební kompozici a sound artu“. Od roku 2009 pracuje jako odborný asistent Kabinetu audiovizuálních technologií na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. V roce 2020 založil spolek SVITAVA – transmedia art lab, z.s., který se věnuje vzdělávání a tvorbě na transmediálním poli.

 

text: Adéla Machová
grafika: Marek Fanta