SMTWTFS
1
2345678
91011131415
161718192122
23242526272829
3031

Gardening of Soul

Galerie 1 / 7. 12. 2023 – 9. 3. 2024

 

Jiří Bartoš & Jan C. Löbl (CZ), Jiří Černický (CZ), Olia Fedorova (UA), Barbara Herold & Florian Huth (DE), Stephen Hobbs (ZA) & Marcus Neustetter (AT), Jiří Philippe Janda & Václav Mach (CZ), Zdena Kolečková (CZ), Jiří Kovanda & Ivana Lovětínská (CZ), Jan Krtička (CZ), Michaela Labudová (CZ), Man Tin (HKG), Finnbogi Pétursson (IS), Andrea Resner (CRO), Robert Vlasák (CZ), Wong Wo Bik (HKG)

Kurátor/ Curator: Michal Koleček

Výstava Gardening of Soul v Domě umění Ústí nad Labem je součástí programu Gardening of Soul: In Five Chapters, který se zabývá tematikou zahrady a zahradničení v různých metaforických zaměřeních. Tento víceletý program realizovaný na Fakultě umění a designu UJEP je členěn na několik vzájemně se prolínajících částí a zahrnuje tvorbu uměleckých děl ve veřejném prostoru se zapojením lokálních komunit, rezidenční pobyty zahraničních umělců v České republice a českých umělců na Islandu, mezinárodní konferenci a výstavní prezentace doprovázené realizací aktuálních uměleckých děl. Výstavu Gardening of Soul lze v kontextu tohoto projektu chápat jako významný průsečík, neboť se v jejím rámci představuje celá řada výsledků postupně vznikajících v jeho průběhu a odrážejících jeho tematické zaměření prostřednictvím individuálních uměleckých vyjádření. Díla předkládaná divákům lze rozdělit do tří částí, z nichž jedna vyrůstá z dlouhodobé spolupráce se zahraničními umělci a umělkyněmi Oliou Fedorovou (UA), Barbarou Herold & Florianem Huthem (DE), Stephenem Hobbsem & Marcusem Neustetterem (ZA/AT), Finnbogim Péturssonem (IS), Andreou Resner (CRO), Man Tinem (HKG), Wong Wo Bik (HKG), kteří v minulých měsících absolvovali rezidenční pobyty v Domě umění Ústí nad Labem koncipované tak, aby jim umožnily prolínat vlastní zájem o problematiku zahrady se specifickými reáliemi místní postindustriální atmosféry. Vedle nich se na výstavě představí Michaela Labudová a Jan Krtička, kteří se měli možnost seznámit s prostředím východního Islandu, kde strávili rezidenční pobyt ve Skaftfell Art Center, na něž navazují ve svých dílech. V neposlední řadě potom na výstavě umělkyně a umělci Jiří Černický, Jiří Bartoš & Jan C. Löbl, Jiří Philippe Janda & Václav Mach, Zdena Kolečková, Jiří Kovanda & Ivana Lovětínská a Robert Vlasák poodhalují ve formě dokumentací či dílčích realizací projekty připravované pro veřejný prostor ve spolupráci s organizací Člověk v tísni Předlice, Dobrovolnickým centrem Ústí nad Labem, senior centrem Domov Velké Březno, Základní uměleckou školou Most a ústeckou univerzitou. Projekty prezentované v rámci výstavy Gardening of Soul přitom spojuje zájem tvůrců o hledání ztracené rovnováhy mezi jedincem a přírodním či sociálním okolím, která ho obklopují. Hledání, které stejně jako péče o zahradu, vyžaduje trpělivou účast, pochopení a angažovanost. 

Výstava Gardening of Soul je výstupem z výzkumného, uměleckého a výstavního programu Gardening of Soul: In Five Chapters podpořeného grantem v rámci EHP a Norských fondů 2014 — 2021.