SMTWTFS
23456
78910111213
141516181920
212223242527
28293031

CVRLIKAT. Umění z ptačí perspektivy

Galerie 1 / 25. 4. — 27. 7. 2024

CVRLIKAT. Umění z ptačí perspektivy

Marina Abramović, Peter Bartoš , Mark Dion, Gino de Dominicis, VALIE EXPORT, Matthias Garff, Margarita Ivy–Bystrík Klčo,  Annika Kahrs, Olga Karlíková , Eva Koťátková , Jiří Kubový, Diana Lelonek, Jochen Lempert, Via Lewandowsky, Ana Mendieta, Karel Miler, Jan Mlčoch, Wolfgang Müller, Yoko Ono, Jan Ságl , Yehudit Sasportas, Julia Steiner

Kurátorky: Pavlína Morganová – Petra Stegmann

 

Zahájení výstavy CVRLIKAT. Umění z ptačí perspektivy proběhne ve středu 24. 4. 2023 od 18:00.

 

Každé jaro příroda ožívá ptačím zpěvem, nejinak tomu je letos, kdy se rozezní Domem umění v Ústí nad Labem. Mezinárodní výstavní projekt česko-německého zaměření připravily společně Pavlína Morganová (vedoucí VVP AVU) a Petra Stegmann (ředitelka Kunsthalle Wilhelmshaven), spojuje rozmanité umělecké pohledy na ptáky z perspektivy konceptuálního a akčního umění, sochařství, videa, ale i performance či kresby od 60. let až do současnosti.

Ptáci, tyto křehké bytosti, nás fascinují svým pohybem a tajemným životem. Díky své schopnosti létat na dlouhé vzdálenosti a skrývat se ve výškách vedou utajený dvojí život na různých kontinentech. Estetické kvality jejich těl, ale i zpěvu, jejich sociální komunikace a schopnost létat vyvolávají naší touhu. Zájem o tyto bytosti však může být ambivalentní, osciluje mezi důvěrou a podezřívavostí, všednodenností a tajemstvím, nekonečnou svobodou a domestikací. V těchto polohách se objevuje i v řadě uměleckých děl.

Výstava v Domě umění v Ústí nad Labem je částečně obměněnou reprízou výstavy, která měla svou premiéru v červenci 2023 v Kunsthalle Wilhelmshaven na severu Německa. V Ústí nad Labem je obohacena o některé lokální přístupy a unikátní tradici tzv. Lumpe parku, který v roce 1908 založil místní podnikatel Heinrich Lumpe. Ptačí rezervace, která vznikla na místě současné ústecké ZOO, patří mezi nejstarší veřejně přístupné parky tohoto druhu ve střední Evropě. Cílem Heinricha Lumpeho bylo jednak poskytnout ohroženým ptákům zázemí v rozrůstajícím se průmyslovém městě, ale též upozornit nejširší veřejnost na důležitost a užitečnost ptactva. K těmto cílům se hlásí i tato výstava, která navíc představuje široké spektrum přístupů současného umění a do Ústí nad Labem přiváží řadu mezinárodně uznávaných uměleckých osobností, které na území České republiky vystavují v některých případech vůbec poprvé.

 

Podpořeno Česko-německým fondem budoucnosti.