SMTWTFS
23456
78910111213
141516181920
212223242527
28293031

Parter – opomíjený prostor Masarykovy ulice

30. 7. – 11. 9. 2020

Vernisáž proběhne ve středu 29. 7. v 18 hodin. Komentovaná prohlídka s umělci a kurátorkami začne již v 16:30 hodin. Součástí vernisáže bude také live performance Adama Hejduka. 

V rámci vernisážového odpoledne myslíme i na děti, které se mohou v čase od 16:00 do 18:00 hodin těšit na workshop s naší lektorkou Šárkou Studeckou, která formou bojové hry společně s dětmi prozkoumá neprobádaná zákoutí v parteru Masarykovy ulice.

Vystavující: Adéla Bierbaumer, Julia Gryboś a Barbora Zentková, Adam Hejduk, Jan Hrubeš & Vojtěch Novák & Štefan Pecko, K2N Landscape, Jan Poš, Tomáš Roček

Základní ideou výstavy je zvýšení povědomí o rozsahu a smyslu konkrétního veřejného prostoru — Parteru Masarykovy ulice ve vztahu k umění, architektuře a krajinářské architektuře. Pokoušíme se o počátek mezioborového dialogu odborníků, umělců, místních politiků a hlavně obyvatel parteru, o jehož budoucnosti chceme vést diskuzi. Impulsem k vytvoření kurátorského projektu pracujícího s veřejným prostorem byla přímá konfrontace s životem a děním na nové lokalitě, kam Dům umění Ústí nad Labem dočasně přesídlil. Některé teze zůstávají pouze v idejích a vyčkávají na vhodnou příležitost k realizaci v budoucnu, neboť atraktivita a kvalita tohoto prostředí je přímo závislá na pochopení a propojení jeho minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Samotný městský prostor je totiž aktivní formou, ne pouhým nesouvislým souborem v gesci různých subjektů, a možná se s patřičným příběhem může dařit realizovat pokusy o vyjednávání.

Oslovení participující umělci reagují na specifické prostory, témata, historii a ozvláštňují dosud poměrně problematickou lokalitu, kde je zapotřebí upozornit na základní problémy ohrožující veřejný prostor: jeho otevřenou či plíživou privatizaci, komercionalizaci a gentrifikaci; zanedbanost městských prostorů, které nestojí v centru pozornosti nebo patří do sociálně okrajových oblastí; přetrvávající upřednostňování soukromých zájmů. Pomyslné kategorie rozčleňují umělce do několika skupin  reprezentujících principy, jak s veřejným prostorem pracovat (participační projekt, zvukové umění ve veřejném prostoru, funkční, vizuální a absurdní prvky a objekty v prostoru, hra, light design, akustické interaktivní prvky).

Kurátorský tým: Martina Johnová, Iva Polanecká 

Tisková zpráva 

Pozvánka

Plakát

Doprovodný program a průvodce

Videoprohlídka k projektu Parter — opomíjený prostor Masarykovy ulice